Şifresiz Rapor Erişimi

Senaryo : BO’daki dashboard veya raporlara şifresiz erişim sağlamak üst yönetim için gereklidir. 7/24 ekranlarda raporları şifresiz göstermek aynı zamanda tarayıcıda güncelleme yapılırken şifre giriş ekranını direk geçmiş olursunuz.

Çalışma Mantığı : Kullanıcı BO da rapora çift tıkladığında BO sunucusunda E:\Program Files (x86)\SAP BusinessObjects\tomcat\webapps\BOE\WEB-INF\eclipse\plugins\webpath.OpenDocument\web\opendoc klasöründe yer alan openDocument.jsp dosyasından veriyi okuyup ilgili çift tıklanılan dökümanı açar.
openDocument.jsp de giriş için kullanıcı ad ve şifreyi normalde BO ya girişteki yazdığımız kullanıcı ad ve şifre bilgisinden okur.
Bizim yapmak istediğimiz şey kullanıcı ad ve şifreyi jsp dosyasına gömüp kullanıcıdan kullanıcı ad ve şifre sordurmamasıdır.
Normalde default değerde openDocument a gitmesini sağlayan şey de BO raporlarındaki sağ tık document linkin içerisinde yazar.

İlgili rapor veya dashboardda sağ tıklandığında document linkini aldığımızda aşağıdaki gibi çıktı verir.
Aşağıdaki 1 nolu alanda yazdığı gibi raporun document linki direk openDocument.jsp sayfasını okumaya yönlendirir. OpenDocument.JSP sayfasına da kullanıcı ad ve şifre gömülmediği için kullanıcıdan şifre sorar.
Aşağıdaki 2 nolu alandaki DocID kısmı da raporun kendi id sidir. Bu id alanını değiştirerek başka raporları direk açmayı sağlar. Bu document link ile BO ya ulaşıp klasör altına girmeden direk id si verilen raporu açarsınız.

blg.png

 

Çözüm : BO sunucusundaki E:\Program Files (x86)\SAP BusinessObjects\tomcat\webapps\BOE\WEB-INF\eclipse\plugins\webpath.OpenDocument\web\opendoc klasör dizinine custom.jsp dosyası ekleyin.
Dosya içerisine aşağıdaki kod blogu yazılmıştır.
Aşağıda sarılı alanda görüldüğü üzere Authenticationı Enterprise olan test kullanıcısı ZTEST1 içeri gömülmüştür.

Dış ağdan erişim sağlanmaması için de direk BO canlı sunucu ip adresi verilmiştir. Aşağıdaki 2. sarılı alanda görebilirsiniz. Eğer burda ip adresi yerine vpnsiz erişim sağlanan BO linki verilseydi dış ağdan da linkteki rapora erişilebilirdi. Aşağıdaki dosyayı yaptıktan sonra BO sunucusunu yeniden başlatın.

blg.png

İlgili değişiklikleri yaptığınıza göre artık OpenDocument.JSP sayfasının bulunduğu klasörde Custom.JSP sayfası da bulunmaktadır. Normalde raporun document linki alttaki gibidir :

http://{bo ipsi}:8080/BOE/OpenDocument/opendoc/OpenDocument.jsp?sIDType=CUID&iDocID=AdjXs.pO_BhNmsOX0fT5pI0

Custom.jsp sayfasını ekledikten sonra şifresiz göstermek istediğiniz raporların document linkini aşağıdaki gibi değiştirin :

http://{bo ipsi}:8080/BOE/OpenDocument/opendoc/Custom.jsp?sIDType=CUID&iDocID=AdjXs.pO_BhNmsOX0fT5pI0

Artık şifresiz rapor erişim linkini oluşturmuş oldunuz.

 

Dikkat Edilecek Kurallar : 

  1. Custom.jsp dosyasına gömülecel olan kullanıcı adı şifresiz hiç bir zaman sona ermeyecek, expire olmayacak bir kullanıcı olmalı.
  2. Kullanıcının hem BO hem de BW de yetkileri olmalı.
  3. BO CMC de hem sap hem de enterprise kullanıcıların birleştirilip, merge edilmesi gerekir.
  4. Custom.JSP yi ekledikten ve BO’yu yeniden başlattıktan sonra custom.jsp li link işe yaramazsa BO sunucusundaki E:\Program Files (x86)\SAP BusinessObjects\tomcat\work\Catalina dosya dizinine gidin. Bu dizindeki localhost dosyasının adını değiştirin. Tekrar test ettiğinizde şifresiz erişimin olduğunu göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s