Profesyonel Özgeçmiş Nasıl Olmalı

İş başvurularında işverenleri ilk izlenimde etkilemenin yolu özgeçmiş ve önyazıdır. Kendinizi en iyi şekilde ifade etmeniz gerekir ki işverenler uzmanlık alanınız olmasa da; bu kişi işe alınır, sorumluluk verdin mi yapar; şeklinde düşünüp sizinle görüşmek istesinler.

Sektör bazlı değişen özgeçmiş formatları da mevcuttur. SAP sektöründe olduğum için sizinle danışman özgeçmiş formatını paylaşıyorum : SAP – OZGECMIS

kapak-940x470.png

 

Bunun dışında özgeçmiş formatınız ne olursa olsun profesyonel gözükmesi için aşağıdaki adımları uygulamalısınız :

 

 • Özgeçmiş Dili : Her ihtimale karşı hem Türkçe hem de İngilizce özgeçmişiniz olmalı. İlanın dili hangisiyse onu göndermeniz gerekir. Aynı formatta iki dilde özgeçmişinizin olması size kolaylık sağlar.

 

 • Kurumsal bir fotoğraf olmalı : Her ne kadar internetteki makalelerde fotoğrafsız özgeçmiş önerseler de şunu bir kabul edelim; işiniz ne olursa olsun görüntünüz önemlidir. Karışınızdaki kişinin saygısını ilk bakışta görüntünüzden dolayı elde edersiniz. Bundan dolayı kurumsal fotoğraf <whatsapp veya Instagram fotoğrafı değil, dikkat!! > bulunan özgeçmişiniz diğer özgeçmişlere göre artı puan oluşturur.

 

 • Görev tanımı : Mevcutta şirketinizdeki görev tanımınızı özgeçmişin en üstünde adınız soyadınızın altına yazmalısınız. Eğer mevcutta bir işte çalışmıyorsanız bir önceki unvanınızı ya da olmak istediğiniz pozisyonu yazmalısınız.

 

 • Statü : Eğer takım lideriyseniz takım lideri veya kıdemli yazılımcı iseniz de kıdeminizi yazmalısınız. Kıdeminiz varsa yazmaktan çekinmeyin. Hangi alanın kıdemlisi iseniz alanı/modülü de yazmanız gerekir.

 

 • İş Deneyimleri : Her bir işyerindeki deneyiminizi işyeri – tarih – unvan olarak yazdıktan sonra altına bir kaç cümlelik kısa açıklama yazın. O işyerindeki o görevinizde neler yaptığınızı, hangi sorumluluklarınızın olduğunu yazmanız işveren için somut ve net bir bilgi aktarımı olacaktır.

 

 • Yetenek / Bilgiler : Bildiğiniz programlama dilleri, kullandığınız editörler, son kullanıcı olarak da olsa kullandığınız program / platformları özgeçmişinizde belirtmelisiniz. İşverenler kendi kullandıkları programları az da olsa bilen biri ile hiç kullanmamış kişi arasında seçim yaparken deneyimi olan adaya öncelik verir. Sonuçta iş verenler için yeni programın kullanımı için adayı eğitmek hem zaman hem adam/gün kaybıdır ve bilindiği üzere kayıplar şirketler tarafından sevilmez.

 

 • Başarı / Sertifika : Almış olduğunuz eğitim sertifikaları, kendi alanınızda katıldığınız yarışmalar dışında oturumlarına katıldığınız webinar/forum/zirveleri de bu kategoriye ekleyebilirsiniz. Özgeçmişinizde yer alacak olan bu kısım sizin kariyer hayatınızdaki sosyalliği yansıtır. Unutmayın ki önemli olan teknik işi yapan insan olmak değil aynı zamanda insanları da yönetebilecek derecede sosyal çevrede yer edinebilecek kişi olmaktır.

 

 • Yayımlar / Projeler : Katkıda bulunduğunuz projeler ya da yayımladığınız makale veya dökümanları bu kategoride yazabilirsiniz.

 

 • Referans : Daha önce çalıştığınız iş yerlerindeki şef / yönetici / müdürleri referans olarak göstermeniz işveren tarafından sigorta olarak görülmektedir.

 

Tüm bu maddelerin dışında önyazı da göndermeniz ilana karşı ilgili olduğunuzu ve vakit ayırıp emek sarf ettiğinizi yani bu işi ne kadar istediğinizi gösterir.

 

Önyazıda olması gerekenler kısaca şöyledir :

 • Hitap edeceğiniz kişiyi biliyorsanız kişiye hitaben başlayın. Bilmiyorsanız “İlgili kişilere” veya ingilizcesiyle “To whom it may concern,” şeklinde hitap edebilirsiniz.
 • Adınızı soyadınızı yazarak kendinizi tanıtın.
 • Hangi üniversite ve bölümden mezun olduğunuzu yazın.
 • Kaç yıllık deneyiminiz olduğunu ve bu deneyimlerin hangi sektör veya alandan oluştuğunu yazın.
 • Bu cümleyi direk kullanabilirsiniz : Daha önceki iş deneyimlerimi ve projeler ile diğer bilgilerimin detayını özgeçmişimde bulabilirsiniz” istisnasız merak uyandıran bir cümledir. Acaba bu zamana kadarki deneyimlerinde bu alanlarda hangi şirketlerde çalıştı…
 • İş ilanında olup sizin özelliklerinizle eşleşen kısımları yazarak bu işe başvurduğunuzu iletin.
 • Önyazının en sonunda da “iyi çalışmalar” veya “bilginize” demeyi de unutmayın.

 

Hem özgeçmişinizi hem de önyazınızı Türkçe ve İngilizce hazırladıktan sonrasında iş başvurularınız için her durumda hazır ve nazır olacaksınız.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s