BW’da Easy Query / Basit Sorgu

SAP yüksek kaliteli analitik veriler için güçlü bir kaynak. Ama bunu sadece MDX (multi dimensional expression / çok boyutlu ifadeler) ara yüzlerde yapıyor. Amacınız sadece raporlama verilerini görüntülemek istiyorsanız bunun için Easy Query etiketini kullanabilirsiniz.

Aslında easy query dediğimiz yapı sadece bir etiketlemeden ibarettir. Yalnız easy queryleri değiştirmek ve güncellemek için geliştirici kullanıcının linkteki gibi yetkileri olmalı. Aşağıdaki gibi sorgunuzu Bex Query Designer dan açıp sorguyu seçin. Sonrasında zaten özellikler tabında Genişletilmiş sekmesinde tik atılacak yeri göreceksiniz.

easy query.PNG

Easy Query Etiketi

Tabii easy query için bw sisteminizde rfc bağlantı olarak QD_EQ_LOCAL bulunmalı. Bunu kontrol etmek için sm59 işlem kodundan girip aratabilirsiniz.

Sonrasında SBGRFCCONF işlem kodundan Define Inbound Destination sekmesinden destination ın tanımlı olduğunu da kontrol etmeniz lazım.

easy 2 - SBGRFCCONF tcode.PNG

Sistemde bu değişken ve bağlantılar tanımlı olduktan sonra Easy Query olarak etiketlemek istediğiniz sorguyu Query Designer dan açıp Easy Query Etiketini (bknz : görsel 1 ) yapın.

Sonrasında bw sistemde EQMANAGER (easy query manager) işlem koduna girin. SAP Logon 7.4 versiyonunda sizi internet tarayıcısına götürecek bu işlem kodu. Orada easy query işaretli olan sorgular listelenir. Eğer easy query sorgusunda herhangi bir değişiklik yaparsanız bu işlem kodundan girip tarayıcıda sorgunuzu seçip Regenerate Query butonuna basıp güncellemeniz gerekir.

easy.png

Hayatımıza  BW 7.30 SP5 ve BEx Query Designer 7.20 revision 672 ile giren easy query için  EQMANAGER işlem kodunda sorguların getirdiği özet verileri de görebilirsiniz.

Bunun dışında easy query nin başka bir yararı da abap kodlarına, soap ve odata servislerine uzaktan erişim sağlamasıdır.

consumption

Easy Query başlangıç rehberi için bu yazıya sistem ile ilgili detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Ayrıca abapla erişim örneği, soap erişim örneği ve odata örneklerini bulabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s