BWA Index Silme / Oluşturma

BWA (business warehouse accelerator) indexleme, bw canlı sistemde veri yoğunluğu bulunan küplerde verilerin raporlarda daha hızlı gelmesini sağlar. Küplerden raporlama yapmanın bir diğer faydası da bwa makinası bulunan sistemde index oluşturarak ön belleğe alınan verilerin normale göre daha hızlı gelmesidir. BWA indexleme ods veya multi üzerinde yapılmaz. Bilgi küpü (info cube), sanal sağlayıcı (virtual provider), sorgu (query as infoprovider), hiyerarşiler (hierarchies) üzerinden bwa indexlemeler yapılabilir. Bu yüzden sap standartlarında veri kaynağından ods e sonra da kübe olacak şekilde yapı oluşturulmalı ve raporlamalar küpten yapılmalı.

sap standartı.PNG

A) BWA INDEX OLUŞTURMA : 

BW canlıda bwa index oluşturmak için rsa1 işlem koduna gidin. Indexleme yapacağınız bir kübü seçin. Küpte sağ tıklayıp SAP HANA / BWA endeks bakımı yap a tıklayın.BWA Index 1.png

Sonrasında aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada yarat butonuna tıklayın.

BWA Index 2.png

Sonrasında Activate and Fill BWA Index e tıklayın.BWA Index 6.png

Belirli bir süre sonra indexleme yapmayacaksanız Hemen butonuna basın ardından kaydetme butonuna basın.

BWA Index 7.png

Sizi aşağıdaki ekrana tekrar yönlendirecek. Aşağıdaki gibi daha önce indexlemesi yapılmış küplerin listesini görebilirsiniz. Burda sizin indexlediğiniz kübün durumu ilk olarak kırmızı olacaktır. Bu kırmızılık hala indexleme yapıldığını gösterir. SM37 işlem kodundan indexleme adımlarını görebilirsiniz. Update List butonuna tıklayıp sayfayı yenileyin. Bir süre sonra indexlediğiniz küp yeşil olacaktır.

BWA Index 2.png

B) BWA INDEX SİLME :  

Daha önce bwa indexi oluşturulmuş kübün indexini silmek için de rsa1 e gidin. Indexini silmek istediğiniz küpte sağ tıklayın.  SAP HANA / BWA endeks bakımı yap a tıklayın. Bu sefer aşağıdaki gibi sil butonuna basın. Gelen küçük pencerede de yes butonuna basın.BWA Index 3.png

Bir iki dk sonra aşağıdaki gibi ekran çıkacak.  Burda da tamam butonuna basın.

BWA Index 4.png

Sonrasında aşağıdaki gibi master data indexlerini de silmek ister misiniz diye sorduğunda hayır butonuna basın.

BWA Index 5.png

Bundan sonrasında saniyeler içinde kübün bwa indexi silinecektir.

C) BWA INDEX İLE İLGİLİ İŞLEM KODLARI

  • RSDDBIAMON : Bu işlem kodunda bwa makinasının durumu hakkında genel bilgiyi görebilirsiniz. Aşağıdaki gibi Status Check Description kısmında bwa sisteminin en son güncellemedeki halini görürsünüz. Connection availability butonuna basarsanız sağ alt taraftaki  BWA Action Messages tablosunda en güncel durumu görebilirsiniz. System Check butonuna basarsanız bir iki dk sonra bwa sistem hakkında detaylı bilgi penceresi açılır. Sağ üst taraftaki Execute Actions kısmında da bwa makinasının %52leri aştığı ve raporlarda index hatası aldığınızda basis in yaptığı restart ı görebilirsiniz. Basis ekibindeki arkadaşlar BWA makinasını restart ederken bu işlem koduna gelip Execute Actions tabındaki Restart BWA Server veya Restart BWA Index Server a tıklayarak execute butonuna basarak yeniden başlatır makinayı.

BWA Index 8.png

  • RSDDV : Bu işlem kodunda özetlemesi veya bwa indexi oluşturulmuş tüm küpleri görebilirsiniz. Burada listelenen tüm küpler özetlemesi yapılmış olan küplerdir. Burda hem özetleme ekranına hem de bwa index ekranına aşağıdaki butonlardan erişebilirsiniz.

BWA Index 9.png

  • TREXADMIN : TrexAdmin işlem kodu genelde basis in girdiği bir ekrandır. BWA makinası hakkında detaylı bilgi olan ekrandır. TREXADMIN işlem kodunu girdiğinizde gelen kısımda RFC sistem adını yazın ve F8 e basıp yürütün. Gelen ekranda Summary tabına geçin. Burda aşağıdaki ekrandaki gibi bwa makinasının o anki doluluk yüzdekisini görürsünüz. % 50ye yaklaştığında anlayın ki bwa indexi patlamak üzeredir.

BWA Index 10.png

Yukarıdaki ekranda advanced mode a geçerseniz tab sayısı fazlalaşıp index admin, landscape gibi alanlar gelecektir.

 

BWA Index Silme / Oluşturma” üzerine bir yorum

  1. Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s