BW Zincir Analizi Yapma

BW canlı sistemde zincirlerin ne zaman hata aldığını, bir zincirin ortalama ne kadar sürdüğünü, adım adım ne işlemler yaptığının özetini, zincirin kaç adımdan oluştuğunu ve o adımların ne kadar sürede bittiğini vs görebilmenizi sağlayan ST13 işlem kodu süreç zincir analiz (process chain analysis) ekranıdır.

ST13 işlem kodunu girin. elen ekranda aşağıdaki gibi BW-TOOLS yazın. F8e basın veya yürüt butonuna basın.

st13.PNG

Gelen ekranda aşağıdaki gibi process chain analysis seçili olur. F8 e basın.

st13 2.PNG

Sonraki ekranda F5 e basabilir veya aşağıdaki gibi process chains butonuna basın.

st13 3.png

Açılan pencerede analiz etmek istediğiniz zinciri veya zincirleri yazın. Tarih kısmını aşağıdaki gibi bir haftalık bir aylık şekilde çekebilirsiniz. Aynı zamanda bu zincirin eski günlüklerinde yeşil olan yani başarılı bitenleri gösterme veya kırmızı hatalı olanları gösterme diye seçim yapabilirsiniz.

st13 4.png

Gelen ekran aşağıdaki gibi olacaktır. Subchain sütununda bu zincire bağlı zincir sayısı gözükür. Örnek zincirimizde tetiklenen alt zincir yok. Steps sütunu bu zincirin kaç adımdan oluştuğunu gösterir. Eğer bu zincir çalışıyor olsaydı steps kısmında 7 veya 11 yazabilirdi. O anda siz st13 e girdiğinizde çalışan zincir kaçıncı adımda olduğunu gösterirdi. Runtime sütunu da zincirin bitmesi toplamda kaç dk saat sürdü onu gösterir. Zincir adım detayına erişmek için chain sütunundaki yazan zincir adına tıklayın.

st13 5.png

Chain sütununa tıklayınca aşağıdaki gibi ekran gelecektir. Burada zincirin oluştuğu adımlar yazar. Mesela bizim örnek zincirimizde dtp_load adımı 5 sn sürüyor. DropCube adımmı 21 sn. ABAP program kodu çalıştıran adım 6 saat 12 dk 7 sn sürüyor.

st13 6.PNG

Bu ekranlara bakarak zincirde en uzun süren adımı tespit edebilir, zaman kaybını önleyecek iyileştirme adımlarını yapabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s