BEYKENT ÜNİ’DE OKUMAK !!!

Beykent’te Yönetim Bilişim Sistemleri ve Yazılım Müh. (çap) okuyorum. Bu sene kendi ana bölümümden YBS mezun oluyorum. 1 sene hazırlık 4 sene fakülte = 5 senem Beykent’te geçti. Hem de tam bursumu bu okula verdim. Eğitim sistemi hakkında birirnci ağızdan olumlu/olumsuz eleştiri yapmak isterim.

1- Beykent Üniversitesi’nin ana kampüsü Şişli / Ayazağa’da, Hukuk fakültesi Taksim’de, MYO’lar Beylikdüzü’nde. Taksim merkezi, Beylikdüzü metrobüsle ulaşılabilir. Ayazağa, Maslak’ın arka cephesinde kalan, ulaşımı yeni eklenen hatlarla kolaylaşan bir yer.

2- Evrensel standart eğitim mi? Hımm bazı bölümler için olabilir. Ama benim İİBF’de YBS bölümü ve Mühendislik-Mimarlık fakültesinde Yazılım Müh’den gördüğüm kadarıyla HOCASININ KALİTESİNE BAĞLI OLARAK DEĞİŞEN BİR EĞİTİM STANDARDI VE KALİTESİ VAR. Evet gerek bazı bölüm başkanları gerekse de bazı mesleki zorunluluk derslerinin hocaları nitelikli olmayabiliyor. Okulda her ne kadar lab, kütüphane ve diğer ders için gerekli ortamı sağlasa da bazı hocaların bilgisizliği giderilemiyor.

3- Verimli derslikler kısmında gösterilen derslikler kadar büyük 4 5 tane var. Diğer dersliklerimiz 100 kadar kişilik. Bazı dersliklerde projektörün çalışmaması, zeminin alt katındaki B10-B11 dediğimiz sınıflarda telefonların çekmemesi, laboratuvarlarda bilgisayar fişlerini sırf telefonlarını şarj etmek için çıkarıp sonra da “aaa bu pclergene bozuk, çalışmıyooorrr.Ahh bu beykent” diye ağzını gevşete gevşete konuşan öğrenciler mevcuttur. Dalga geçmiyor. Hatalar karşılıklıdır. Bazı dersliklerde Beykent’in sağladığı imkanlar sınırlı, bazılarında bizim öğrencilerimiz bilgisiz, bilinçsiz.

4- Kesintisiz burs 7 seneyi kapsıyor. Burada Beykent’in hakkını yememeli. Duyduğumuz bursu kesmek için ellerinden geleni yapan diğer okulların yanında tam burslulara iyi imkan veriyorlar. Ancak tam bursun yanında başarı bursu adı altında aylık belli bir miktar vermiyorlar 😀

5- Daha önceden dediğim gibi yenilikçilik okuldaki hocalara bağlı.

6- Evet sportif. Özellikle basketbol takımımımızın aktifliklerini duyuyoruz. Bunun yanında voleybol ve futbol takımı da mevcuttur. Basketbol sahası Ayazağa kampüsünde, havuz ve spor merkezi Beylikdüzü kampüsünde.

7- Ferah yaşam alanı olan yurtlarda kalmadım. Ancak kalan arkdaşlarımdan duyduğum kadarıyla sadece konaklamalı ücretler yüksek. Ayrıca yurtlar Ayazağa’da olup gerçekten 4 yıldızlı otel kalitesinde.

8- Aha modern kütüphane 😀 videoda gösterilen iki katlı kütüphane Ayazağa’da YOK. Beylikdüzü’ne gitmedim, orda olabilir. Ayrıca bir öğrencinin ders dışında araştırma ve ders çalışmak için gideceği en önemli yer olan KÜTÜPHANE SIKINTILI.

 •      Bir kere çok da büyük değil. Tüm öğrencilere yetmiyor.
 •      Bilgisayarların çoğunda internet olmuyor. İnternetsiz neyleyim bilgisayarı.
 •      Kitaplar fazla ama yeterli kalitede kaynak yok.
 •      KÜTÜPHANE GÖREVLİLERİ CADI, RESMEN CADI. Evet sıkıntının en büyük kaynağı onlar. Hele o kısa siyah saçlıya en kısıt sesli konuşmamızda bile bizi uyarmasından dolayı çok küfürler ettik. Evet gürültü çıkarılmamalı, ama ben kütüphanede bir arkadaşıma ders anlatıyorken de gelip “arkadaşlar konuşacaksanız dışarıya alalım sizi lütfen, burası kütüphane sohbet yeri değil” demeleri de çok saçma ve yersiz ve sinir bozucu.
 •      İTÜ’nün, İÜ’nün ve diğer bir sürü vakıf üniversitesinin kütüphanesi 7/24 açıkken bizimki 09:00-16:30 arası çalışıyor. Yahu ben hiç okuldaki kütüphanede vize/final haftasına sabahlayarak okulda çalışamadım. Beni bu durumdan mahrum bıraktılar. Ciddiyim. İnsan üniversitede olduğunu biraz da o şekilde anlıyor. Ben kütüphanesinden faydalanamayacaksam ne diye o kadar kitap var. Bağışlayın daha çok kıymeti bilinir.

9- Oyunculuk, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Tekstil ve Moda Tasarımı bölümleri Beykent’in en iyi olduğu alanlar. Düşünün hazırlıktaki bir hocamın yapımcı veya yönetmen tanıdığından dolayı ESES dizisinde bir iki bölümde yer aldığını biliyorum.

10- AHAAAA, BİLİM VE TEKNOLOJİ. Yaktım çıranı Beykent 😀 malumunuz en başta da dediğim gibi bölümüm olan alanlarda Beykent’in imkanlarını en çok gören, faydalanan / faydalanamayan kişilerden olduğum için şimdi hepsini sayıp dökücem.

 • Araştırma ve uygulama imkanı kimya bölümü için olabilir görmedim. Ama gerek kaynaklarla, gerek bilgisayar laboratuvar ortamıyla Yazılım / Bilgisayar mühendisliklerinde yok. Elektronik Haberleşme’de olan yakın bir arkadaşımdan gördüğüm kadarıyla onların da laboratuvarları sıkıntılı. Çocuklar kendileri ve yenilikçi bir hocalarının desteğiyle daha yeni boş olan bir odayı laboratuvar şeklinde yapmaya çalışıyorlar.
 • Bilim ve Teknoloji konusunda IBM’le üniversite ilişkilerini geliştirmek için üniversite temsilcisi olmuştum. 2 senelik yürüttüğüm görevimde gerekli seminerleri düzenledim. IBM Yazılım Akademisi Yarışması, Next Gen Club (temsilcilik programı) hakkında bilgiler vererek erişebilecekleri her türlü materyalleri yaymak için kurduğum DeveloperWorks Beykent Grubu‘nda yaymaya çalıştım.
 • Bunların yanı sıra IBM şirketi sosyal sorumluluk projeleri ve üniversite ilişkilerini geliştirme amaçlı Koç, Sabancı, İTÜ gibi okullarda Z Systems, Mainframe gibi zorunlu dersleri kendi uzmanları tarafından verdiriyor. Ben de ülkemizin önde gelen okullarının arasında Beykent’ de yer alsın istediğim için nadide okulumdaki fakülte dekan ve dekan yardımcılarıyla görüştüm. Nitekim bir kısmından destek alırken bir kısmından bırakın desteği görmeyi köstek olacaklarını gördüm. Ki IBM’deki üniversite ilişkilerinden sorumlu Sn. Jale Akyel ile de görüşmelerim sonucu olumlu geçmişti. Ancak sevgili hocalarımız şirketlerin reklamlarını almam ben öyle diyip bana hayır dediler. Sonra kendileri başka şirketlerin lisanslı programlarını kullanmak için onalrın reklamlarını yapıyorlar. Neyse..

11- Mezuniyet : Bu seneye kadar, biz mezun olana kadar, Haliç Kongre Merkezinde olan mezuniyet artık Sinan Erdem Spor Salonunda yapılacakmış!! Ayrıca kep ve cübbeler berbat bir renk uyumu ve kalitesizlik akan haliyle lacivert üstüne sarı kenar çizgileri ile tasarlandı. 40TL’ye satın aldığımız kep ve cübbelerimizi tören sonrasında ne zaman bir daha giyineceğim düşünemiyorum bile.

5 senemi verdim Beykent’e 5 😀  hem iyi hem kötü anılarım oldu. Benden kaynaklı, hocalardan, arkadaşlardan kaynaklı.. Ama güzeldi be hacı. Üniversite bitti lan 😀 bir duygusallık ister istemez kaplıyor içimi. Ama iş güç aklıma gelince o hüznün yerini telaş, endişe, merak heyecan kaplıyor.

Elimden geldiğince Beykent’te öğrenci olmayı anlattım. Her okulun kendince iyi olduğu alanlar bölümler vardır. Onlara bakarak, lise son sınıftayken üniversiteleri, kampüsleri gezmenizi öneririm. Hem gaza getirir, hem de havaya sokar sizi.  Bu arada daha önceden yazdığım üni öğrencisinin yapması gerkenler listesini okumanızı öneririm. Herkese hayırlı olsun yeni başlangıçları 😀 esenlikle kalın gençler.

 

BEYKENT ÜNİ’DE OKUMAK !!!” üzerine 150 yorum

 1. Merhaba seminercikiz, yatay geçişle beykent üniversitesi mimarlığa geçiş yapmayı düşünüyorum. Mimarlık hakkında bir bilgin var mı? Bir de yakın yerlerde tutulabilecek fiyatları uç olmayan rezidans vs eşyalı yerler mevcut mudur?

 2. mimari restorasyonda yaz stajı varmı

  • Selam Fatih 🙂

   Mimari restorasyon bölümünde zorunlu stajı soruyorsan o konu hakkında tam bir bilgim yok. Okulu arayıp bölüm başkanı ile görüşerek bilgi edinebilirsin.

 3. Bu sene Yazılım Mühendisliği kazandım Beykent’te ve bugün kaydımı yaptırdım. Bölümün Türkçe olması ve bunun diplomada yansıması kötü olur mu? Tanıdığım kişiler kötülüyor okulu ama kararsız kaldım. Seneye YGS’ye çalışıp okulu mu değiştirsem yoksa devam edeyim mi? Okunmaya değer bir okul mu sizce? Okulu araştırdım ama kayıt yaptırdıktan sonra içim kötü oldu.

  • Selam Rasim 🙂

   Beykent’te %30 ingilizce dir bölüm. Belirli dersler ingilizce verilir ama hocasına göre değişir. Benim diplomamda da ingilizce mi yazıyor Türkçe mi gerçekten bakmadım bile. Ama o kadar da önemli bir şey değil söyeleyeyim.

   Sonuç itibari ile yazılım mühendisliği okuyacaksın. Özel sektör veya devlette bu bölüm için diplomanın nereden olduğu veya ne yazdığı değil de kendini ne kadar geliştirdiğin önemlidir. Yazılım mühendisliğinde sonuçta geliştirdiğin projeler, hangi dilleri ne kadar iyi bildiğin sorulur.

   Okulu YGS ile değiştirmede önemli nokta okuldan ne beklediğindir. Benim görüşüme göre hiç bir okul yazılım için yeteri bilgiyi sana veremez. Zaten kendi yaptığın projeleri sorarlar sana.

   Okul konusunda ortalama bir okul. Ne süper ne çok kötü. Ama derslerini alıp geçtikten sonra öğrenci işleri ile kontrollü git. ÇAP yapmayı düşünmüyorsan üstten ders alarak erkenden bitirebilirsin. Sınıf ortalamasına ve hocanın psikopat çıkma durumuna göre rahat geçebileceğin bir okul.

 4. merhaba, iyi günler ben beykent üniversitesi meslek yüksek okulu fizyoterapi bölümünü kazandım üniversite hakkında pek iyi seyler görmedim ama bölümden bölüme degişir demişsiniz yan,i fizyoterapinin egitimleri nasıl bi bilginiz var mı

  • Merhaba Ceylan 🙂

   Fizyoterapi bölümü hakkında hiç bir bilgim yok. Okulu arayıp bölüm başkanı ile görüşebilir, tanıtım ofisine gidebilirsin.

 5. Bende bu sene beykent yönetim bilişim sistemleri okuyucam okulu bitirdikten sonra iş bulmada çok zorlandınmı merak ediyorum malum bölüm daha yeni yeni tanınıyo cevaplarsan çok sevinirim

  • Merhaba Uğur,

   YBS bölümünü akademik kadro bile çok da iyi bilmezken özel sektörde bayağı bir tanınıyor. İş analistliğinden tut yazılım test mühendisliğine, yazılım geliştirmeden tut da danışmanlık sektörüne kadar her pozisyonda aranılan kriterlerde bir bölüm.

   Ben açıkçası iş ararken hiç zorlanmadım. Bunun YBS ve Yazılım müh okumuş olmanın yanı sıra hazırlık yılından itibaren kurslarla kendimi geliştirmem ve 1. sınıftan itibaren yazları staj yapmam, ek iş ve projeler alarak deneyim sahibi olmam da etkili.

   Sana tavsiyem sadece YBS bölümünden mezun oldum etiketinden kurtulup okuldaki dersler sırasında kendine kariyer hedefi çizip yazları veya yapabiliyorsan dönem içinde de stajyer veya yarı zamanlı çalışmandır. Bu şekilde zaten sen mezun olmadan havada karada kapılıyorsun. Ama ikinci ve en önemli tavsiye 🙂 benim gibi yapma. Maaş vs konularında ya bu bana yeter deme. Normalde yarı zamanlı giriş için bile 1.500 TL – 2.000 TL isteyebilecek duruma gelebiliyorsun 🙂

   • bende ingilizcemi geliştirmek için work and travel yapmayı düşünüyorum çok teşekkür ederim cevapladığın için

 6. bende bu sene beykente yönetim bilişim sistemleri bölümüne başlıyıcam bir sorum olucaktı acaba iş bulmada çok zorlandınmı ???

 7. merhaba canım tam burslu giricem dersten kalınca burs kesiliyormu

 8. Merhaba.Ben merkezi puan yatay geçişle beykent mimarlık ve doğuş mimarlık kazandım.İkisi de %25 burslu.Sizce hangisine gitmeliyim yardım edebilir misiniz?

  • Merhaba Sercan,

   Beykent Mimarlık’ın aktif ve hocalarının da iyi olduğunu duydum. Ama üniversiteler arası kıyaslama için senin öncelikli kriterlerin nedir onu bilmek lazım ? Eğer eğitim kalitesini önceliklendirip hocalarda iyi olmalı dersen netten akademik kadroyu ve takvimi karşılaştırıp dersler konusunda hangisi iyi belirlemen lazım. Bunun dışında hocaların özgeçmişleri kadar ekşi sözlükte de ne yazdığı önemli 😀

   Bunun dışında okulun kulüp etkinlikleri, kampüs yeri vs de önemli diyorsan Beykent in bu konuda daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Doğuş Anadolu tarafında oturanlar için yakın olsa bile etkinlik kısmı Beykent’in daha ağır basar. Doğuş üniversitesine de gitmiştim. Kampüsü vs gördüm. Ama sana da kampüsleri ziyaret edip her iki okulun da bölüm başkanları ile konuşmanı tavsiye ederim.

   Bunun dışında işin maddi boyutu var ki iki okulda da yıllık ücret ne kadardır kaç taksit yapıyorlar veya ödeme kolaylığı vs için de gene okula gitmen ya da telefonla bilgi alman lazım.

 9. Merhaba benim bir sorum olucaktı. 1. Ben Beykent Bilgisayar Programcılılığı Uzaktan Egitim tam burslu olarak kazandım herhangi bir ders kötü gelirse burs yanar mı?
  2. Uzaktan eğitim alan bir arkadaşınız varsa okul kitap onerisinde bulunuyormu yoksa herhangi bir yayindan kitap alarak mi dersleri takip etmemiz gerekiyor.

  • Selam Furkan,

   1. Burs 1 yıl hazırlık olmak üzere toplamda 8 yıl kesintisiz sana verilir. Ders ortalamanın bir önemi yok. Ama bu 7 yılda okulu bitiremezsen bursun iptal edilir.

   2. Ne yazık ki uzaktan eğitim alan bir arkadaşım yok.

 10. Merhabalar ben işletme 2.sınıf öğrencisiyim psikoloji bölüme kurum içi geçiş not ortalaması ile başvuruda bulunucam 2.29 üstü olunca kabul edildiğini söyledi öğrenci işleri fakat okulu aradığımda açan sekreterler bölüm farklılığı olduğu için %80 uyumluluk gerekli diyo öğrenci işleri böyle demiyo iktisad tan psikolojiye geçenlerde var kafam çok karıştı

  • Merhaba İrem 🙂

   Kurum içi geçişlerde not ortalaması da önemli derslerin uyumluluğu da. Benim bildiğim kadarıyla not ortalaması 2 nin üstü olması yeterli. Ders uyumluluğuna gelince de % 80 gibi bir zorunluluk yok diye biliyorum. Öğrenci işleri veya okul danışmanları dışında her iki bölümün de bölüm başkanları hocalarıyla konuşman daha iyi olur. Onlar yönetmeliği daha iyi bilirler. Ara dönemde geçiş yapmak için muafiyet derslerinden tut da not ortalamasına kadar her şeyi öğrenebilirsin.

 11. Merhaba..
  İletişim fakültesi, halkla ilişkiler ve reklamcılık nasıldır acaba. Dikey geçiş ile kayıt yaptırıcam..

  • Merhaba Tayfun,

   Beykent Üniversitesinin basınla ve yapımcılarla ilişkileri kuvvetli olduğu için reklamcılık ve iletişim fakültesinin sağlam olduğunu duydum. İş staj imkanı da diğer ünilere nazaran daha kolay bulabileceğin bir kadro var. Ayrıca BeykentTV ile kendi kanalın da hem öğrencilerini hem de öğretim görevlilerini değerlendiren bir okul. TV kanalı için detaylara linkten erişebilirsin : http://beykenttv.com.tr/kunye

 12. Meraba ben bahar donemi tezsiz iksad alanin da yuksek lisans yapmayi dusunuyorum. yorumlarin cogunu okudum ama universitenin iyi olup olmadigi konusunda bir karara varamadim. yuksek lisans is kariyeri alanin da onemli bir nokta ve okulun egitimi onemli. sizin goruslerinizi almak istedim. tesekkurler.

  • Selam Özge 🙂

   İktisat yüksek lisans ders programı için linkten bakabilirsin : http://ees2.beykent.edu.tr/WebProjects/Web/sosyal.php?CategoryId=1656

   Akademik hocalar açısından gayet donanımlı hocalar olduğunu söyleyebilirim. Lisansta derslerime giren Özgür Ömer Ersin ve Mustafa Ercilasun bilgisin olabildiğince paylaşıp mantıklı senaryolarla ders anlatan hocalar. Ahmet Güner Sayar’ın da namını duymuş ancak ne yazık ki derslerime girmediği için gözlemleme şansım olmadı.

   Bu yazıda anlatılanlar benim bire bir gözlemlediklerim ve benim okuduğum bölümlerdeki hocalarla ilgili sıkıntılar. Sana tavsiyem müfredatı, hocaları araştırıp Taksim yerleşkesine giderek ordaki yönetimle de konuşmandır.

 13. Merhaba,
  Ben bu sene üniversite sınavına girdim ve mimarlık istiyorum. Mimarlıkta Beyket’i tercihlere yazmalı mıyım? Mimarlık fakültesi iyi olan tavsiye edebileceğin bir üniversite var mı?

  • Selam Ecem,

   Beykent üni mimarlık fakültesinin hocalarının iyi olduğunu ama biraz zorladığını duymuştum. Benim dönemimde arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla hocaların zorladığını, verdikleri proje/maketlerle zorlanmalarına rağmen öğrencilerin de memnun olduğunu duymuştum.

   Sana tavsiyem diğer üniversiteleri de araştırıp son 3 e bıraktığın üni kampüslerini gezip bölüm başkanlarıyla konuşman. Tanıtım ofislerinden verilecek bilgilerin yanı sıra burs, kampüs konumu gibi etkenleri de kıyaslarsın.

 14. Merhaba
  Kizimi beykent universitesi ıngiliz dili ve edebiyatı bolumune tam burslu olarak göndermek istiyorum.bey kentin tam bursu neleri kapsıyor acaba.yurt yemek ve barınma dahil mi örneğin.ücrete dahil hususlar nelerdir.teşekkür ederim.

  • Merhaba Gürkan Bey,

   Beykent üniversitesinin tam bursu sadece eğitimi kapsar. Yurt, yemek gibi kısımları kapsamaz. Eğer kızınız öğretim hayatı boyunca çap yaparsa seçeceği 2. bölümü de tam bursundan faydalanarak ücretsiz okuyabilir.
   Ayrıca tam burs 7 yılı kapsıyor. Not ortalamasının düşük olmasıyla vs de kesilmiyor. Bildiğim kadarıyla Yeditepe üniversitesi tam burs verdiği öğrencilere fazladan 250 tl gibi bir burs parası da veriyor. En azından 2009 yılında o şekildeydi 🙂 isterseniz o okulu da araştırın. Eğer kızınızın tam bursu Yeditepe ye de yeterse orasının eğitimi vs açısından daha iyi olabilir onun için.

 15. Merhaba. beslenme ve diyetetik bölümünü tam burslu olarak seçmeyi düşünüyorum ancak şu anda Ege bölgesinde yaşamam nedeniyle yurt büyük bir sorun teşkil ediyor. Bildiğiniz yakın ve ucuz bir yurt var mı? Bunun dışında ücretsiz yan dal ve çift anadalı istediğim tüm bölümlerde yapabilir miyim yoksa fakültemde olanları mı seçmem gerekir?

  • Selam İpek,

   Tam burslu şekilde Beykent te okursan çap veya yandalını da tam burslu şekilde yapabiliyorsun. 2015 e kadar fakültelerarası çap a izin veriliyordu ama sonrasında o kural da kalktı ve sadece fakültendeki bölümlerle çap veya yandal yapmaya izin verildi.

   Bunun dışında yurt konusunda Beykent in yurdu ve özel yurtlar pahalı diye biliyorum. Ucuz yurtlar konusunda da bilgim yok. Ama sağlık bilimleri meslek yüksekokulu Beylikdüzü veya Büyükçekmece tarafında diye biliyorum. Oralarda 1+1 ev kiralayıp tek başına veya tanıdığın bir arkadaşınla daha rahat bir şekilde kalırsın gibime geliyor. Büyükçekmece, Avcılar, Beşyol taraflarında da kız öğrenci yurtları vardır diye düşünüyorum 🙂 bir araştırman gerekecek.

 16. Merhaba ben mutercim- tercumanlik(ingilizce)bolumu mastr yapmak istiyorum.bu bolum Beykentde nasldir?bi bilginiz varmi?

  • Selam Farah,

   Mütercim-Tercümanlık bölümü ama Rusça okuyan bir arkadaşım vardı. Ondan duyduğum kadarıyla lisans eğitiminin çok iyi olduğunu söylemişti. Ama Mütercim-Tercümanlık İng bölümü hakkında bir bilgim yok.

   İstersen okulu ziyaret edip master programı için hocalarla görüşebilirsin. 2014 yılında mezun olduğumda bu bölümlerin bizim okulda ortalamanın biraz üstünde bir seviyede olduğunu biliyorum ama o zamandan bu zamana ne değişti onu da göz önünde bulundurmak lazım 🙂

 17. merhaba ben sena
  beykent endüstüri mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz bi bilginiz var mı yada okumuş arkadaşınız falan

  • Selam Sena,

   Endüstri mühendisliğinde okuyan bi arkadaşım vardı ama onların zamanında bölüm başkanları birazcık sorunlu idi 😀 şimdiye kadar büyük bir ihtimalle değişmiştir ama tam net bir fikrim yok. Onun dışında hatırladığım kadarıyla akademik kadrosundan memnundu arkadaşım.

   Sana tavsiyem son 3 üniversiteye kadar ünileri gözden geçirmen ve kampüsleri ziyaret edip hocalarla konuşup ders içeriklerini kıyaslamandır.

 18. Merhaba beykenti tercih ettim ama hazırlık kampüsü nerede bi bilgim yok yardımcı olabilir misiniz?

  • Selam 🙂

   Ayazağa kampüsünde oluyor hazırlık sınıfları. Ama emin olmak için okulu arayıp bölümüne göre öğrenebilirsin.

  • merhaba ben bu sene beykent’te hazırlık okudum ve hazırlık için avalon kampüsünde ders veriliyor avalon kampüsü beylikdüzü kampüsünün bir alt sokağında bulunuyor.

   • Selam Melisa,

    Teşekkürler bilgi için 🙂 tüm fakültelerin hazırlığı avalon a mı geçmiş yoksa belirli bölümlerin hazırlıkları mı sadece avalon kampüsünde.

 19. İyi günler İnşaat Mühendisliği beykent ile ışık üniversitesi arasında karasız kaldım senin tercihin hangisi olurdu

  • Selam Emre,

   İnşaat mühendisliği hakkında bilgim yok. O yüzden ne desem yalan olur. Ama sana tavsiyem ünileri gözden geçirmen ve kampüsleri ziyaret edip hocalarla konuşup ders içeriklerini kıyaslamandır.

 20. Merhaba bende bu sene beykent üniversitesine yönetim bilişim sistemleri bölümüne başlıycam. Siz yazılım mühendisliğinden çap yamışssınız. Bende bilgisayar mühendisinden çap yapmak çok istiyorum ama okulun internet sitesine girdiğimde ybs için çap yapılabilcek bölümler iktisadi idari bilimler fakültesindeki diğer bölümler için yapılabileceği gözüküyo acaba 2017 için böylemi? Siz daha önce bitirmissiniz sanırım okulu? İlk sene ortamanız kaçtı? Çapa kacıncı sınıfta basvurdunuz ve kabul oldu? Birde çap yaptıgınız zaman mesala sizin için yazılım mühendisliğinin derslerinedemi girdiniz? Sonr olarak bir araştırırmısınız nerden ögrenebilirim bu sene ybs başlıycam beykentte tek hayalim yazılım bilgisayar olur bir mühendislikte bizim bölüme yakın çap yapmak ama endişeliyim? Birde siz neden bilgisayar degilde yazılımdan çap yaptınız? Çok teşekkürler

  • Selam Eser,

   Evet 2015 yılına kadar fakültelerarası çap a izin veriyordu Beykent. Ama artık kendi fakülte içindeki bölümlerle çap yapabilirsin. Ben 2009 – 2014 yılları arasında okudum.

   İlk sene ortalamam 3 ün üstündeydi ama 3.2 gibiydi tam hatırlamıyorum 😀 ama sonrasında yarı zamanlı ve ek projeler aldığım için düştü 😀 okulu tam 3.00 ort ile bitirdim ama sana tavsiyem ortalamayı sadece 100% bursa çevirip okulu bedava okumak ve erasmus yapmak için kullan. İş hayatına döndüğünde kimse sana not ort unu sormayacak, yaptığın proje ve staj deneyimlerini soracaklar.

   Çap a 2. sınıfın ilk dönemi başvurabiliyorsun en erken. Ki sen de çap yapacaksan o zaman hemen başvur en kadar erken başlayıp dersleri alırsan o kadar iyi. Ben ybs ve yazılım müh çap yaparken ortak dersleri ilk bölüm başkanlarına saydırttım. Bu işleri yakından takip etmelisin, zorluk çıkarabilir aynı olan dersleri saymayabilirler. Çap a başladıktan sonrasında bölüm başkanlarına sorarak hem yazılım müh hem ybs derslerine girdim. YBS dekilerin 6 dersi varsa ben de okulun izin verdiği akts ye kadar 10 a kadar ders alıyordum.

   Yazılım ve bilg müh derslerini kıyaslamıştım çap a başvururken bilgisayar mühendisliğinde termodinamik , kimya gibi derslerin olduğunu gördüm. Yazılıma ilgi duyduğum için mühendislik fakültesinden çap yapacaktım, ama tm çıkışlıydım, bu dersler beni zorlayacaktı. Ondan dolayı yazılım müh ü seçtim.

   Eser sana tavsiyem ybs hazırlık ve 1. sınıftayken okulda fakültelerarası çap ı araştırman izin verilmiyorsa da dilekçe ile bu talebini belirtmen. Bölüm başkanlarıyla konuş. Çünkü daha önceden izin verilip sonrasında kaldırılan bu uygulamayı okul isterse tekrar çıkartabilir. Duruma göre okul açarsa fakülteler arası çapı 2. sınıfın ilk dönemi de çap a başlarsın. Okuluna düzenli git kapabildiğini kap. Çünkü hocalar yetersiz kalacak ama sen de ismek kurslarına gidip programlama dilleri ve projeler anlamında kendini geliştirebilirsin. Her yaz staj yap 1. sınıftan itibaren ve projeler geliştir derim 🙂 bir de imkanın varsa erasmusla yurt dışına çık kesinlikle.

 21. merhaba benim bölümüm %50 burslu ve ilk sene ortalamamı yüksek tutup yatay geçiş sınavı ile kendi üniversitemin %100 bursuna geçiş yapabiliyor muyum? Yani burs oranı geçişi oluyor mu?

  • Selam Melisa,

   Kendi üni ve bölümün için ygs ye gerek yok. Okul sınıf ortalamasına göre 1. ye tam burs verir. Eğer bölüm 1.si tam bursluysa zaten 2. ye tam burs hakkı tanınır. Ama 100% burs mu oluyor yoksa 80% mi onu tam hatırlamıyorum. Yönetmelik değişmiş olabilir burs yüzdesini okula sorabilirsin. Ama emin olduüum konu ygs ye gerek kalmadan aynı okul ve aynı bölüm içerisinde burs alabiliyorsun.

 22. meslek yüksek okulları nasıl? Beykent %50 sivil havacılık kazandım acaba nasıl kayıt yaptırmalı mıyım? Bir de muğla üni besyo antrenörlük kazandım.kararsızım.

  • Selam Anıl,

   Meslek yüksekokullarında sivil havacılıktan arkadaşım yoktu ama bilgisayar programcılığı bölümünden arkadaşlarım vardı. Beylikdüzü Avalon kampüsünde yer alan meslek yüksekokulundaki dersler hocaların kalitesine göre değişiyor. O bölümde okuyan tanıdığım olmadığı için tam bir bilgim yok. Okula gidip bölüm başkanından bilgi alabilirsin. Kampüsün içerisindeki kapalı yüzme havuzu, spor salonları imkanları dikkat çekiyor. Ama eğitim daha da önemli.

   Besyo ile sivil havacılık birbirine uzak alanlar. Senin hangisi bölüme daha çok ilgin olduğuna, şehir değiştirme isteğine, mali durumuna ve üniversitelerin imkanlarına göre değişir. Okulları ve bölümleri kıyaslayıp tüm bu şartları da göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsin.

 23. Merhabalar bir yazılım mühendisi adayı olarak sayfanı beğendim . Sana sorum Celal bayar üniversitesi yazılım mühendisliğinde okuyorum. Ama İstanbul’da okumak istiyorum . Bizim okul devlette en iyisi ama staj imkanları vs. açısından özel üniversite istiyorum. Sizin okula tam burslu gelirim gelsem değil mi ? Kurumlar arası puanla geçmek istiyorum birde ne gibi sorunlar beni bekliyor yada okuldaki hocalarından memnun muydun mesela ? Beni bilgilendirirsen sevinirim 🙂

 24. Merhaba ben bu sene beykentte uluslarasi ticareti %75 burslu kazanırsam bursumu nasıl %100 yapabilirim. Birde bu bölüm hakkında hiç bilginiz var mı?

  • Merhaba Beste,

   Uluslararası ticaret hakkında pek bilgim yok, onun için okulun tanıtım günlerine gidip bölüm başkanıyla görüşmen lazım.

   %100 burs için her yıl bölüm birincisi olman lazım. Diyelim bölüm 3. sü oldun ama ilk iki kişi zaten %100 burslu ise otomatikman burs sana verilir zaten. Bir de bölüme geçtikten sonra hem öğrenci işleri hem de bölüm başkanıyla burs durumunu konuşman yeterlidir.

 25. Merhaba. Devlette uluslararası ilişkiler okuyorum 3. sınıfım. son senemde Beykente merkezi puanla geçiş yapabilir miyim? geçişlerde yüzde elli burs uygulanıyor diye biliyorum ama alttan derslerim var bunlar sorun eder mi? Eğer geçebiliyorsam da uluslararası ilişkilerin eğitimi nasıldır?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s