BEYKENT ÜNİ’DE OKUMAK !!!

Beykent’te Yönetim Bilişim Sistemleri ve Yazılım Müh. (çap) okuyorum. Bu sene kendi ana bölümümden YBS mezun oluyorum. 1 sene hazırlık 4 sene fakülte = 5 senem Beykent’te geçti. Hem de tam bursumu bu okula verdim. Eğitim sistemi hakkında birirnci ağızdan olumlu/olumsuz eleştiri yapmak isterim.

1- Beykent Üniversitesi’nin ana kampüsü Şişli / Ayazağa’da, Hukuk fakültesi Taksim’de, MYO’lar Beylikdüzü’nde. Taksim merkezi, Beylikdüzü metrobüsle ulaşılabilir. Ayazağa, Maslak’ın arka cephesinde kalan, ulaşımı yeni eklenen hatlarla kolaylaşan bir yer.

2- Evrensel standart eğitim mi? Hımm bazı bölümler için olabilir. Ama benim İİBF’de YBS bölümü ve Mühendislik-Mimarlık fakültesinde Yazılım Müh’den gördüğüm kadarıyla HOCASININ KALİTESİNE BAĞLI OLARAK DEĞİŞEN BİR EĞİTİM STANDARDI VE KALİTESİ VAR. Evet gerek bazı bölüm başkanları gerekse de bazı mesleki zorunluluk derslerinin hocaları nitelikli olmayabiliyor. Okulda her ne kadar lab, kütüphane ve diğer ders için gerekli ortamı sağlasa da bazı hocaların bilgisizliği giderilemiyor.

3- Verimli derslikler kısmında gösterilen derslikler kadar büyük 4 5 tane var. Diğer dersliklerimiz 100 kadar kişilik. Bazı dersliklerde projektörün çalışmaması, zeminin alt katındaki B10-B11 dediğimiz sınıflarda telefonların çekmemesi, laboratuvarlarda bilgisayar fişlerini sırf telefonlarını şarj etmek için çıkarıp sonra da “aaa bu pclergene bozuk, çalışmıyooorrr.Ahh bu beykent” diye ağzını gevşete gevşete konuşan öğrenciler mevcuttur. Dalga geçmiyor. Hatalar karşılıklıdır. Bazı dersliklerde Beykent’in sağladığı imkanlar sınırlı, bazılarında bizim öğrencilerimiz bilgisiz, bilinçsiz.

4- Kesintisiz burs 7 seneyi kapsıyor. Burada Beykent’in hakkını yememeli. Duyduğumuz bursu kesmek için ellerinden geleni yapan diğer okulların yanında tam burslulara iyi imkan veriyorlar. Ancak tam bursun yanında başarı bursu adı altında aylık belli bir miktar vermiyorlar 😀

5- Daha önceden dediğim gibi yenilikçilik okuldaki hocalara bağlı.

6- Evet sportif. Özellikle basketbol takımımımızın aktifliklerini duyuyoruz. Bunun yanında voleybol ve futbol takımı da mevcuttur. Basketbol sahası Ayazağa kampüsünde, havuz ve spor merkezi Beylikdüzü kampüsünde.

7- Ferah yaşam alanı olan yurtlarda kalmadım. Ancak kalan arkdaşlarımdan duyduğum kadarıyla sadece konaklamalı ücretler yüksek. Ayrıca yurtlar Ayazağa’da olup gerçekten 4 yıldızlı otel kalitesinde.

8- Aha modern kütüphane 😀 videoda gösterilen iki katlı kütüphane Ayazağa’da YOK. Beylikdüzü’ne gitmedim, orda olabilir. Ayrıca bir öğrencinin ders dışında araştırma ve ders çalışmak için gideceği en önemli yer olan KÜTÜPHANE SIKINTILI.

 •      Bir kere çok da büyük değil. Tüm öğrencilere yetmiyor.
 •      Bilgisayarların çoğunda internet olmuyor. İnternetsiz neyleyim bilgisayarı.
 •      Kitaplar fazla ama yeterli kalitede kaynak yok.
 •      KÜTÜPHANE GÖREVLİLERİ CADI, RESMEN CADI. Evet sıkıntının en büyük kaynağı onlar. Hele o kısa siyah saçlıya en kısıt sesli konuşmamızda bile bizi uyarmasından dolayı çok küfürler ettik. Evet gürültü çıkarılmamalı, ama ben kütüphanede bir arkadaşıma ders anlatıyorken de gelip “arkadaşlar konuşacaksanız dışarıya alalım sizi lütfen, burası kütüphane sohbet yeri değil” demeleri de çok saçma ve yersiz ve sinir bozucu.
 •      İTÜ’nün, İÜ’nün ve diğer bir sürü vakıf üniversitesinin kütüphanesi 7/24 açıkken bizimki 09:00-16:30 arası çalışıyor. Yahu ben hiç okuldaki kütüphanede vize/final haftasına sabahlayarak okulda çalışamadım. Beni bu durumdan mahrum bıraktılar. Ciddiyim. İnsan üniversitede olduğunu biraz da o şekilde anlıyor. Ben kütüphanesinden faydalanamayacaksam ne diye o kadar kitap var. Bağışlayın daha çok kıymeti bilinir.

9- Oyunculuk, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Tekstil ve Moda Tasarımı bölümleri Beykent’in en iyi olduğu alanlar. Düşünün hazırlıktaki bir hocamın yapımcı veya yönetmen tanıdığından dolayı ESES dizisinde bir iki bölümde yer aldığını biliyorum.

10- AHAAAA, BİLİM VE TEKNOLOJİ. Yaktım çıranı Beykent 😀 malumunuz en başta da dediğim gibi bölümüm olan alanlarda Beykent’in imkanlarını en çok gören, faydalanan / faydalanamayan kişilerden olduğum için şimdi hepsini sayıp dökücem.

 • Araştırma ve uygulama imkanı kimya bölümü için olabilir görmedim. Ama gerek kaynaklarla, gerek bilgisayar laboratuvar ortamıyla Yazılım / Bilgisayar mühendisliklerinde yok. Elektronik Haberleşme’de olan yakın bir arkadaşımdan gördüğüm kadarıyla onların da laboratuvarları sıkıntılı. Çocuklar kendileri ve yenilikçi bir hocalarının desteğiyle daha yeni boş olan bir odayı laboratuvar şeklinde yapmaya çalışıyorlar.
 • Bilim ve Teknoloji konusunda IBM’le üniversite ilişkilerini geliştirmek için üniversite temsilcisi olmuştum. 2 senelik yürüttüğüm görevimde gerekli seminerleri düzenledim. IBM Yazılım Akademisi Yarışması, Next Gen Club (temsilcilik programı) hakkında bilgiler vererek erişebilecekleri her türlü materyalleri yaymak için kurduğum DeveloperWorks Beykent Grubu‘nda yaymaya çalıştım.
 • Bunların yanı sıra IBM şirketi sosyal sorumluluk projeleri ve üniversite ilişkilerini geliştirme amaçlı Koç, Sabancı, İTÜ gibi okullarda Z Systems, Mainframe gibi zorunlu dersleri kendi uzmanları tarafından verdiriyor. Ben de ülkemizin önde gelen okullarının arasında Beykent’ de yer alsın istediğim için nadide okulumdaki fakülte dekan ve dekan yardımcılarıyla görüştüm. Nitekim bir kısmından destek alırken bir kısmından bırakın desteği görmeyi köstek olacaklarını gördüm. Ki IBM’deki üniversite ilişkilerinden sorumlu Sn. Jale Akyel ile de görüşmelerim sonucu olumlu geçmişti. Ancak sevgili hocalarımız şirketlerin reklamlarını almam ben öyle diyip bana hayır dediler. Sonra kendileri başka şirketlerin lisanslı programlarını kullanmak için onalrın reklamlarını yapıyorlar. Neyse..

11- Mezuniyet : Bu seneye kadar, biz mezun olana kadar, Haliç Kongre Merkezinde olan mezuniyet artık Sinan Erdem Spor Salonunda yapılacakmış!! Ayrıca kep ve cübbeler berbat bir renk uyumu ve kalitesizlik akan haliyle lacivert üstüne sarı kenar çizgileri ile tasarlandı. 40TL’ye satın aldığımız kep ve cübbelerimizi tören sonrasında ne zaman bir daha giyineceğim düşünemiyorum bile.

5 senemi verdim Beykent’e 5 😀  hem iyi hem kötü anılarım oldu. Benden kaynaklı, hocalardan, arkadaşlardan kaynaklı.. Ama güzeldi be hacı. Üniversite bitti lan 😀 bir duygusallık ister istemez kaplıyor içimi. Ama iş güç aklıma gelince o hüznün yerini telaş, endişe, merak heyecan kaplıyor.

Elimden geldiğince Beykent’te öğrenci olmayı anlattım. Her okulun kendince iyi olduğu alanlar bölümler vardır. Onlara bakarak, lise son sınıftayken üniversiteleri, kampüsleri gezmenizi öneririm. Hem gaza getirir, hem de havaya sokar sizi.  Bu arada daha önceden yazdığım üni öğrencisinin yapması gerkenler listesini okumanızı öneririm. Herkese hayırlı olsun yeni başlangıçları 😀 esenlikle kalın gençler.

 

BEYKENT ÜNİ’DE OKUMAK !!!” üzerine 150 yorum

 1. merhaba. yazıma ne zaman cevap verirsiniz bilemiyorum ama yazmak istedim. tam da beykent ünüversitesi ybs bölümünü tercih listeme ekleyecektim ki vazgeçtim. eğer imkanlar dediğiniz gibi kısıtlıysa kendimi geliştirme imkanım olmayabilir. sizce ne yapmalıyım. veya şöyle sorabilirim size benim konumuma geri dönebilseydiniz tekrar beykenti seçermiydiniz?

 2. Merhaba Hayriye,

  Evet beykentte imkanlar kısıtlı. Okulumuzdan memnun olan arkadaşlarımın bir kısmı da mezun olacağı zaman 1 kredi eksikle yaz okuluna gitme durumunda kaldı. Sana tavsiyem ybs bölümüne başka ünilerde araştırman bakman. Ama başka uygun bir üniversite bulamazsan da Beykent’e geldiğinde yukarıdaki yazımı dikkate alırsan ve https://seminercikiz.wordpress.com/2013/07/10/universiteden-is-hayatina-geciste-onemli-noktalar/comment-page-1/ buradaki yazımı da dikkate alarak 4 yılını geçirirsen rahat bir şekilde mezun olabilirsin.

  Tek yapman gereken dikkatli olmak ve kendi işini takip etmektir. Derslerinin sayılıp sayılmadığının takibini öğrenci işleri ve bölüm başkanınla birlikte yaparsan, 2. sınıftan itibaren üstten ders alırsan bize göre daha rahat bir şekilde mezun olabilirsin.

  Tek yapman gereken Beykent’te daha temkinli davranman o kadar.

 3. Merhaba,

  Ben bu sene Beyket’te Sosyoloji bölümünü tercih etmek istiyorum sizce doğru bir karar olur mu yoksa tavsiye edebileceğiniz başka özel üniversiteler var mı?

  • Merhaba Zeynep,

   Senin şu anki konumunda önemli olan nokta okulun adından da öte, gitmeyi tasarladığın bölümdeki hocaların öz geçmişlerini araştırman, okuldaki o bölümün kulübünün faaliyetleri ve ders içeriklerini başka üniversitelerle karşılaştırmalı olarak bakmandır. Bizim okulda sosyoloji bölümü ile ilgili bilgim yok. Ne kadar iyidir bilemem.
   Ama facebook da “beykent sosyoloji” şeklinde bölüm öğrencilerinin açtığı gruplardan birilerine danışabilirsin. Hocalar, bölüm ders içerikleri ile ilgili bilgi sahibi olursun. Bunun dışında Beykent başta olmak üzere diğer üniversitelerin okul tanıtımlarına gitmen gerekir. Tabii ki orada sana okulu tanıtacak hocalar bazı bilgileri ört bas edip şişirecek. Ama en azından okul kampüsünü görmüş olursun. Ayrıca unutma bu tip okul tanıtım günlerinde çalışan gençler o üniversitenin öğrencileri oluyor. Onlara da okulu sorman lazım.

   Başka hangi vakıf veya devlet üniversitelerinde sosyoloji bölümü daha iyi eğitim verir bilemem. Çünkü benim alanım YBS ve Yazılım. Ama sana tavsiyelerim yukarıdaki gibidir.

   Ve şunu da unutma. Üniversite konusunda kendine önceliklendirme listesi çıkart. 1. önceliğin üniversite mi, bölüm mü ? 2. önceliğin okulun eve yakınlığı mı, kampüsün büyüklüğü mü ? Okulda o bölümün kulübü faal mi ? Gelecekte kariyer hedefin ile ilgili okul sana iş çevresi, eğitim akademileriyle ilgili bir katkı sağlar mı ? Bu tip soruları kendine göre özelleştirebilirsen karar vermen daha da kolaylaşır.

 4. Beril Ergül

  Merhaba öncelikle böyle bir şey yazdığın için çok teşekkür ederim tercih döneminde hala kararsız kalmış insancıklardan biriyim çünkü. Ne kadar araştırma yaparsam bir o kadar da aklım karıştı. Geçen hafta sonu üniversite tercih fuarında bir çok üniversitenin öğrencisiyle konuştum ve aralarından en iyi olanaklısı Beykent geldi. Ama daha sonra evde yaptığım araştırmalarda aklım daha da çok karıştı çünkü hiç kimse memnun değildi. Zahmet olmazsa sana bir kaç sorum olacak. En önemlisi ben geçen senenin başarı sıralamasına göre ingilizce sosyolojiyi tam burslu olarak kazandığım görülüyor ama ben aslında psikoloji okumak istiyorum başarı sıralamam nedeniyle hep %50 gözüküyor. Sosyolojiden psikolojiye çap veya geçiş yapabilir miyim? Eğer yapabilirsem bursum herhangi bir şekilde gider mi? Bölüm değiştirmek için senelik ort. kaç olması gerekiyor? Çap yaparsam sanırım her iki bölümün ort. baya yüksek olması gerekiyor ve bu çok zor gözüküyor. Son olarak ingilizce dışında hangi dilleri öğrenebilirim. Şimdiden teşekkürler

 5. Merhaba Beril,

  Beykent üniversitesinde fakülteler arası çap yapabilirsin. Tam burslu sosyolojiye kayıt olup 2. sınıftan itibaren de psikolojiden çapa başvurabilirsin. Ama burası Beykent Üni olduğu için işini sağlama almalı ve üni tanıtım günlerine gidip sosyoloji ve psikoloji bölüm başkanları ile konuşman lazım.

  Bursun ana bölüm için hazırlık hariç 7 yıl, çap bölümün için de ana bölümden mezun olduktan 1 yıl sonraya kadar geçerlidir. Gene en güncel bilgiyi öğrenci işlerinden alabilirsin.

  ÇAP için ana bölümün ortalaması 2.5 olmalı. Ki derslere gidip iyi not tutarsan fazla bir çabaya gerek kalmadan rahat bir şekilde 2.5 ortalamayı tutturabilirsin.

  İngilizce hazırlık yılından sonra seçmeli ders olarak sözde Rusça dili vardı. Ama bölüm derslerini seçerken okul seçmeli ders (yetkinlik tamamlayıcı) olarak sana 3 5 seçenek çıkartıyor. O da bölümden bölüme değişir. Bizde mesela girişimcilik, proje yönetimi vs vardı. Yani okulun sana sunduğu kısıtlı 3 5 ders içerisinde özgürce seçim yapabilirsin 😀 ama ne yazık ki psikoloji veya sosyoloji bölümlerinde Rusça yetkinlik tamamlayıcı ders olacağını sanmıyorum.

  Aklınıza takılan başka sorularda da iletişime geçebilirsin Beril 😀
  Hayatta başarılar.

 6. Bölümden bölüme değişen ücretlere göre ortalama 18.000 TL lik bölüm ücretini tam burslular vermiyorlar.

 7. Beykent YBS(MİS) Yazmayı düşünüyorum hep ilgim olan bölüm ve birçok kodlama bildiğimide belirtmek isterim professionel düzeyde işler de yaptım..
  Sorularıma ve aklıma takılanlara cevap verirsen çok mutlu olurum :
  1-Beykent de okuyup etrafta yakın yurt var mı ? ve ulaşım Ayağaza kampüsü için nasıl ?
  2-YBS Bölümü dersleri bilgisayar ağırlıklı mı ve derslerde bilgisayarlarla işlemle yapılmıyor mu ?
  3-Hazırlık bu bölümde zorunlu mu ?
  4-Bölümü seven ve uğraşan biri için okul anlattığın kadar kısıtlı gelir mi ? Okul ortamı nasıl ?
  5-En önemli sorum : ya IŞIK ya Medipol veya Beykent %50 burslu gidecem bunlardan hangisini önerirsin
  ben bunlardansa beykent i düşünüyorum medipol de bölüm yeni zaten bu sene açılıyor
  Cevaplarını bekliyorum kafam çok karışık yardımcı olursan çok sevinirim

 8. Merhaba Ahmet,

  1- Beykent Ayazağa kampüsünün çevresinde Ayazağa’da bir tek Beykent’in yurdu var. Arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla pahalı ama 5 yıldızlı otel gibi lüks ve temiz. Kalacak yer için Ayazağa’daki ev fiyatlarının kiraları biraz yükseldi. Malum üniversiteden dolayı. Ama oraya yakın Gülbağ taraflarında ev kiraları daha uygun. Ulaşım açısından 41E otobüsü Kabataş-Beşiktaş-Zincirlikuyu-Levent-İTÜ Ayazağa metro çıkışı istikametinde okula gelmektedir. 41AT YTU Davutpaşa-Cevizlibağ-Halıcıoğlu-Okmeydanı-Mecidiyeköy-Levent güzergahından okula ulaşmaktadır. 41C otobüsü de Sarıyer tarafından okula ulaşmaktadır.

  2- Ders programına linkten ulaşabilirsin. http://ees2.beykent.edu.tr/WebProjects/dosyalar/iibf/28_05_2013_yonetim-bilisim-sistemleri-karma-8-yy.pdf

  Yazılımla ilgili derslerde lab da dersler işleniyor. Programlama tekniklerinde hocasına göre c, java veya c# görürsün, internet ve web programlamada kimi hoca c# gösterirken kimi de php gösteriyor. Nesne tabanlı programlamada java, görsel programlamada da visual basic ya da .net gösteriyor hocalar.

  3- 50% ingilizce olduğu için yeterlilik sınavında geçmek zorunlu. Geçemezsen bir yıl hazırlık sınıfına başlıyorsun. Ara dönemde ocakta yani ara geçiş sınavı oluyor. O ara geçiş sınavından geçersen ara dönemde bölümüne başlayabiliyorsun.

  4- Okul ortamından beklentine göre değişir. Ben mesela hem sosyal anlamda hem de kampüs özellikleri açısından çimli büyük güzel bir kampüs beklerdim. Ama yeşillik adına pek bir şey yok. Sosyallik ve arkadaş ortamı süper olabilir, ama o da oraya giden öğrenci kitlesine bağlı olarak değişir. Okul kulüplerinin aktifliğine baktığımızda da kimi kulüp aktif olarak seminer vs düzenliyor. Ama bizim yönetim bilişim sistemleri bölümü gereği seminerden daha çok yazılım kısmına kayanlar için atölye çalışmaları veya kurs, eğitimler daha faydalı olur. Onları sen kendin kulüpte aktif yer alıp organize etmek istersen yapabilirsin. Okulda SKS (sağlık, kültür, spor) müdürlüğü o işleri yürütür, kulüpleri yönetir. Genelde bu konuda destkleyicilerdir. Ama parasal olarak kaynak çıkartılması gereken yerde destek verdiklerini 1 2 kişiden sadece duydum. Bölümü sevip de kendini geliştirmek istediğinde pek bir sorun çıkartmazlar. Ama mesela benim gibi IBM’in üniversite temsilcilik programı olan NEXT GEN CLUB olur da z system, mainframe derslerini okulda bölüm-öğrenci kısıtlaması olmaksızın yetkinlik tamamlayıcı (seçmeli) olarak ekletmeye çalışırsan garanti sıkıntı çıkarıyorlar.

  5- Medipol üni YBS bölüm başkanı Gökhan Silahtaroğlu hoca Beykent üniversitesinde öğretim görevlisi idi. Medipol’de bu bölüm bu yıl açıldı ama bölüm başkanı veri madenciliği alanında çok iyi biri. Ama hoca açısından bakarsak Beykent o konuda ağır basar. 10 hocanın 4 5 i iyidir Beykent ‘te. Mesela bir Sudi Apak var ki finansal yönetim dersinde kalmana sebep olabilecek bir hoca. Işık üniversitesini hiç duymadım. Tabii 3 ünininde fiyatlarına bak. Ucuzluk da önemli.

  Veee en son olarak sana tavsiyelerim şunlar Ahmet :

  – Kampüslere git, gez, öğrencilerle konuş
  – Bölüm ders içeriklerine bak. Yazılım kısmında kendini daha çok geliştireceksen yazılım derslerinin ağırlıklı olduğu üniyi seç
  – Hazırlıktan itibaren derslerini takip et, not konusunda bencil ve sıkıntılı arkadaşlar çok göreceksin.
  – Her dönem sonunda transkriptinle bölüm başkanına giderek derslerini kontrol et.
  – Hazırlıktan itibaren hem kulüpte aktif üye ol, hem de eğitimlere git. İSMEK’te bedava kurslar var.
  – Her yaz staj yap. Hem sosyallik, iş çevresi hem deneyim hem para kazanırsın.

  YBS bölümü tm içerisindeki en güzel bölümdür. Bunun garantisini veririm.

  • Öncelikle çok teşekkür ederim cevabın için çok açıklayıcı oldu ve bir o kadar benim için hayel kırıklığı ..
   bu %50 İngilizce olayını bilmiyodum ve ben İngilizce konusunda iyi sayılmam yani lise olsun hep düşük notlarla dinlemeden geçtik bu durumda ben 1 sene hazırlığı kesin okumak zorunda mıyım ?
   Ve o 1 senede ing mi düzeltemezsem 1 sene daha mı okumam gerekecek nasıl olacak bunada bi cevap verirsen çok iyi olur

   • Selam Ahmet,

    Rica ederim.
    Kesin okumak zorunda değilsin. Beykent’in ingilizce sınavı da o kadar zor değil. Ki kendini bir dönemde ilerletirsen, dersleri takip edersen ara dönemde Ocak’taki geçiş sınavında geçip 2. dönemde bölüme başlayabilirsin.

 9. Merhaba, Beykent hukuku tam burslu olarak yazmayı düşünüyorum kadrosunun gerçekten kaliteli olduğunu duydum fakat internet sitesinde akademik kadro gözükmüyo. Nasıl olduğu hakkında bi bilgin var mı acaba, Beykent öğretime önem veren bi okul mudur? şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Büşra,

   Hukuk fakültesi Taksim’de. Hocaları hakkında pek bir fikrim yok. 1. sınıfta hukuka giriş dersi almıştım ve hocamız gerçekten iyi idi. Ama diğerleri hakkında yorum yapamıcam. En iyisi Taksim kampüsüne gidip de bulabildiğin hocalarla görüşmen. Bölüm hakkında ve dersler hakkında konuşman lazım. Konuştuğun hocaların hangi derslere girdiğini de sorarsan hocaların konuşmalarından da onların nasıl karakterde olduğunu çıkarabilirsin. Hukuk bölüm başkanınla da, 1. sınıf danışmanınla da konuşmalısın.

   Beykent ne yazık ki öğrencisine de eğitime de pek önem veren bir okul değil. Ortalama bir okuldan daha az önem verir. Aslında eğitime verilen önem ve eğitimin kalitesi de direk okuldan değil hocalardan ölçülebilir.

 10. Ya tekrar yazacam ama napim fazla bi bilgi toplayacak yerim yok Medipol beykent arasında biraz düşünsen baksan sen bilirsin medipol %50 mi beykent %50 mi bu konuda çok yardıma ihtiyacım var acil bekliyorum tercihler bitiyo 😦

  • e be Sabricimm 🙂 bu kadar yazdıklarımdan sonra anlamadın mı hala.

   Okul bir araçtır. Eğitime verilen önem tabii ki birincil sırada. Ama gireceğin üniversitenden ve bölümden de daha önemli olan şey senin hazırlık sınıfından itibaren kendini geliştirmen, deneyim sahibi olman ve çevre edinmendir. Ha Medipol ha Beykent Boğaziçili, GS Ünili olanlar da kendi okullarında kulp buluyor. Birincil önceliğin para mı eğitim kalitesi mi ? Çünkü Medipol üniversitesi bildiğim kadarıyla 2012 – 2013 yıllarında Kavacık yerleşkesini kurdu. Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı tarafından kuruldu. YBS bölümü daha bu yıl açıldı diye biliyorum. Ama yeni açılan, imkanları olan ve genç – dinamik bir kadroya sahip üniversitenin ilk mezunu olmak da farklı bir deneyimdir. Beykent’i gördüğüm için Medipol’de YBS okumak sana daha çok şey katacaktır.

   Burada senin karşına bir fırsat daha çıktı. Bir üniversitenin ilk mezunu olma fırsatını kaçırmamalısın. Çünkü mezun olduktan sonra bir işe girmen ve öğrenim hayatın boyunca staj yapıp yükselmen için destekleyeceklerdir. Ben bu örneği Özyeğin Üniversitesi’nde gördüm, Medipol’de de büyük bir ihtimalle bu şekilde yaparlar.

   O yüzden sana tavsiyem kampüsü ziyaret et, hocalarla görüş, Gökhan Silahtaroğlu hoca ile kesin konuş ve aklındaki soruları endişelerini anlat. Sonrasında ikna olursan Medipol’ü tercih et.

 11. Teşekkür ederim sabri iyi tahmindi 🙂 hayırlısı artık hayatında başarılar diliyorum..

 12. merabalar ben burcu
  bu sene tercıhlerıımı yaptım bölümüm beykent üniverstesi beylikdüzü radyoterapi nasıl bi bölüm egitimler nasıl gecıyor blmiyorum bu bölümü secmemın nedenide hemşireliğe gecmk istemem gecişler 2 seneyi bitirince mi oluyo

  • Selam Burcu 🙂

   DGS geçişleri iki senenin sonunda olur. Genelde % 80 burs kazanıp da 4 yıllık istediğin bir bölüme tamamlayabilirsin. DGS ile % 100 burs alınmıyor diye biliyorum.

 13. Merhaba canim. İzmirde yasiyorum Kimden nerden duydum bilmiyorum 5 tercih yaptim cilgin gibi tercihlerimin sonuna beykent yazdim ve psikoloji olsun gerekirse istanbul olsun dedim. Puanimda beykenti sollar gecer oyle yani. Kontenjandan dolayi ilk dorde giremedim. Cikti bu beykent sonuclarda. Cildiricam okula gittim hic begenmedim. Gecekondular arasinda bi yurt yurt yapmis bide utanmadan. Psikolog olayim derken psikolojim bozulucak sanirim. İcimi rahatlat yaa napicam ben?

  • Merhaba Ayşe,

   Öncelikle aramıza hoş geldin 🙂
   İkinci olarak evet okulumuz Ayazağa köyü gibi pek gelişmemiş bir bir ilçede yer alıyor. Daha önceden kampüsü gidip gezmemiş kişiler için hayal kırıklığı oluyor. Ama onun dışında eğitim kalitesinde hocalar etkili olduğu için hocaların öğretme tekniklerine, bilgisine bakmalı. Yurt konusunda fikrim ve gördüğüm de pahalı olmasıdır. Yer olarak meydandan ileride bir binada ve 5 yıldız otel formatında. Ayrıca yurt ücretlerine kahvaltı-yemek dahil değil. O yüzden yurtta kalacaksan başka bir yurt bulmalı ya da eve çıkmalısın. Ya da ilk bir yılını yurtta geçirip kafa dengi arkadaş bulduktan sonra eve de çıkabilirsin. Psikoloji okuyan bir arkadaşım vardı. Onun dediklerine göre dersler yoğun ama güzel geçiyordu.

   Ama Beykent’de okumaya başlarsan beykent ünide okuma kılavuzu görevi gören bu yazımı dikkate alman lazım. Derslerinin takibini yapıp bölüm başkanınla her dönem sonunda görüşürsen mezuniyet konusunda sıkıntı çekmezsin. Çift ana dal programına katılırsan da muaf olduğun dersler konusunda sıkı takipte olmalısın.

 14. Universiteler arasi yatay geciste sorun cikartan bi okul mu? Yari donem izmire gecmeyi dusunuyorum. ???

  • Yatay geçiş yapan bir arkadaşım yok. Yatay geçiş de önemli nokta not ortalaman, ingilizce seviyen ve gideceğin okulun kriterleridir. Daha çok onlara ağırlık verip bakman, incelemen lazım. Bizim okuldan kaynaklanan bir sıkıntı çıkacağını sanmam. Ama gene de araştırman lazım.

 15. Merhaba,

  Yazınız çok güzel aydınlatıcı olmuş.

  Bende DGS ile Beyket üniversitesinde Yazılım Mühendisliği okumak istiyorum. Önümüzdeki sene DGS yi kazanıp Beykent’i yazmayı düşünüyorum. İnternetden araştırdığım kadarı ile DGS ile geçişte alttan ders alarak 3. sınıftan başlayıp 3. ve 4. sınıfı okuyup mezun olabiliyoruz. Sizin bu konu hakkında bilginiz var mı?

  DGS ile Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliğine geçişte 3. sınıftan başlayabiliyor muyuz?

  Birde DGS öğrencilerine burs imkanı var mı? %50 veya %75 gibi

  Teşekkür ederim.

  İyi Çalışmalar

  • Selam Gökhan,

   DGS ile Beykent’te istediğin bölümde 3. sınıftan başlıyorsun, evet. İngilizce bölüm oldukları için hazırlığı okumadan bölüme geçiş sınavından geçmen lazım. Sonrasında da ders muafiyetlerini ayarlaman lazım. Ki muaf derslerini ayarlarken dikkat edip bölüm başkanınla her dönem sonu tekrar tekrar gözden geçirmeni tavsiye ederim 🙂

   DGS’lilere %100 burs verilmiyor ama Beykent ‘de genelde %70 – %80 arası burs veriliyor. Herkese kolaylıkla %80 burs veriliyor diye biliyorum.

   • Merhaba,

    Teşekkür ederim bilgi verdiğin için.

    3. Sınıftan başlatması çok güzel bişey, onun için ilk tercihim olacak çoğunlukla.

    İngilizce konusunda da araştırmıştım ama internetde eğitimin ingilizce olduğunu görmemiştim eğitim dili Türkçe diye biliyordum.

    Yazılım mühendisliğin de mutlaka ingilizce sınavının geçilmesini istiyorlar mı?

    Tercih hakkımız oluyormu dil konusunda

    Bölüme geçiş sınavı zor oluyor mu biliyor musun? Seviyesi nedir.

    Gerçi bunları en iyi üniversite ile gidip görüşmek lazım, sanada çok sordum 🙂

    Sağol

 16. Selam Gökhan,

  İngilizcen orta seviyedeyse ve writing kısmında da bildiklerini çat pat ingilizcenle yazıp kompozisyon halinde sunabiliyorsan o kadar da zor değil. İngilizce konusunda oyun gibi çalışıp da sınavda da boş bırakmamak önemli bir etken. Speaking sınavında da elinden geleni yaptığını gördüklerinde geçecek puan veriyorlar.

  Bölümler %50 ingilizce şeklinde gözüküyor ama tabii diplomada İngilizce olarak belirtiliyor diye biliyorum. Yazılım ve bilgisayar mühendisliklerinde Türkçe bölüm yok diye biliyorum. Ama ing olan derslerde zaten hoca Türkçe anlatıyor ama kaynaklar full ingilizce.

  Sen sınavdan geçiş kolay mı zor mu diye üniversiteye sorsan onlar da kişisine göre değişir der 🙂 çünkü zorluk seviyesi kişinin ing bilgi seviyesine göre değişir. Ama bölümün ing olup olmadığını veya derslerin işlenişini bölüm başkanlarına telefonla veya direk okula gidip sorman daha sağlıklı olur. Onlar okuldaki öğrenci işlerinden daha bilgili bu konuda.

  Ayrıca sorularını bilgim dahilinde cevaplamak için buradayım ben 🙂 o yüzden deneyimlerimi yazıp paylaşıyorum ki sizler daha iyi bir şekilde okul-iş dünyasında rahat geçiş yapabilesiniz 🙂 o yüzden istediğin soruları sorabilirsin.

  • Dün üniversiteyi aradım görüştüm, ingilizce hazırlık sınıfı zorunluymuş eğitimin %30 ‘u ingilizce olduğu için ama ilk başta yaptıkları sınavı geçersen direkt 3. sınıftan başlayabiliyorsun diye bilgi verdiler.

   İngilizce sınavı ile ilgili bölümden bilgi aldım B2 seviyesinde olan bir sınavmış ama bana sınavın sadece test şeklinde yapıldığını söylediler ingilizce mülakat veya paragraf yazma gibi olduğundan bahsetmediler.

   İngilizce sınavın nasıl yapıldığını tam biliyor musun? Yazılı sınavın dışında sözlü veya birebir konuşma gibi kısımlarıda oluyormu

   Diplomayı sormamıştım ama ingilizce olarak diploma alınıyorsa çok güzel.

   • Selam Gökhan,

    Benim zamanımda 🙂 konuşma ve kompozisyon yazma sınavı da vardı işte. Ama değiştirmişlerdir sistemi 4 – 5 yılda. İstersen tekrar yabancı dil yüksek okulunu arayıp hem sınavda konuşma ve yazma testinin olup olmadığını hem de diplomada ingilizce öğretim yazıp yazmayacağını sorabilirsin.

 17. Selam ben seni tanıyorum seminerci kız ama sen beni tanımazsın.
  Soruma gelince Anadolu Üniversitesinde İşletme 3. sınıfıfı bitirdim.1. sınıftan ingilizce eğitimim var.Ama Beykent te YBS okumak istiyordum..Fakat YGS ile mi yoksa DGS ile mi geçebilirim bilmiyorum.3.Sınıftan başlama imkanım var mı?Almam gereken derslerim olur mu?Cevap verecek misiniz şimdiden merak içindeyim.Teşekkürler

  • Selam HHD,

   Tanıdım seni.

   YGS veya DGS ile geçişi okula sorman lazım.
   Eğer DGS olursa o zaman daha önce aldığın derslerden muaf olursun zaten. Onun dışında 3. sınıftan başlar ortalama olarak 35 kadar dersi de 2 yılda alırsın.

 18. merhaba,
  ben bu yıl sınava gireceğim, işletme mühendisliği istiyorum. beykent üniversitesinin de burslu puanları çok yüksek olmayınca kafama yatmıştı aslında fakat yazınızı okuyunca bir tereddüte düştüm. işletme mühendisliği hakkında bilginiz varsa paylaşabilir misiniz? teşekkürler.

 19. Selam Zeynep,

  İşletme mühendisliğinin eğitimi veya hocaları ile ilgili bir bilgim yok. Sana tavsiyem bölüm hocalarını araştırman. Çünkü hocalarda genelde iş bitiyor. Tabii biraz da öğrencinin çabası gerekir.

  Beykent üniversitesi diğer ortalama üniversitelerle aynı seviyede. Her üniversitede olduğu gibi Beykent’te de kötü olan koşullar, durumlar var. Ben de bu yazımda üniversitenin en kötü durumlarını listeledim. Daha çok araştırmanı ve okulun kampüsünü ziyaret etmeni öneririm.

 20. Arkadaşlar ben Örgün öğretim Kamu yönetimi mezunuyum. Şimdi hukuk okumak istiyorum. Ders muafiyetleriyle 4 yıldaki koşa sürede bitirme şansım olabilir mi? Yoksa sadece dgs ile gelenler için olan bi durum mu?

 21. Merhabalar, fakülteler arası ÇAP yapılabiliyor mu ?

  • Selam Burak,

   Üniversiteden üniversiteye değişebilen bir durum bu. Ama Beykent’de fakülteler arası yapabiliyorsun. Mesela ben İİBF fakültesinde ana bölüm okurken Mimarlık Mühendislik fakültesinden çap yaptım.

   • Ben de Beykent Üniversitesindeyim ve bölümüm de MIS. Sizi gördükten sonra bugün MMFden bir lisans programıyla ÇAP yapmak için başvurdum ve web sitesinde de gördüğüm bir liste malesef karşıma çıktı, fakülteler arası ÇAPı engelleyen. Siz kaç girişlisiniz ve ÇAP için ne zaman başvurdunuz ? Bu konuyla alakalı birkaç bilgi daha almak istiyorum eğer yardımcı olabilirseniz.
    Teşekkür ederim.

 22. Selam Burak,

  Ben 2009 girişliyim ve 2011 de başladım çap a. Demek ki bizim okulda fakülteler arası çap işlemlerini engellemiş artık. İstediğin soruyu sorabilirsin. Gördüğüm, bildiğim kadarıyla yardımcı olurum.

 23. Merhaba, adalet önlisans mezunuyum, ygs ve lys’ye girip beykent hukuk yazmayı düşünüyorum, dgs ile %100 burs alınamadığı için. Ders muafiyeti konusunda bir sorun yaşamam değil mi, dgs ile gelmediğim için? Bir de hukuk fakültesinde devam zorunluluğu var mıdır? Çok teşekkürler.

  • Merhaba Halim,

   YGSde de muafiyet işlemleri rahatlıkla yapılıyor. Ama bizim okulda takip etmeni ve ders ders bakıp ders kodları ile bölüm başkanınla kontrol etmeni tavsiye ederim.

   Bunun dışında her bölümde değişebilen devam zorunluluğu genelde hocaya bağlı olarak değişmektedir. Hukukta da hocaların kimisi zorunlu tutabilir. Tam fikrim yok.

 24. Çok teşekkürler, bir iki sorum daha olacak. Yaz okulunda üstten ders alınabiliyor mu, yoksa sadece başarısız olunan dersler mi alınabiliyor? Onun dışında dönem içinde üstten ders alma imkanı var mı, varsa ortalama şartına mı bağlı? Bir forumda geçen yıl alınan bir senato kararına ulaştım, umarım doğrudur: http://www.dikeygecis.org/forum/threads/beykent-%C3%9Cniversitesi.7729/page-5#post-498942 hukuktan mezun olmak için alınması gereken 240 akts ders var, burada yazılana göre adalet önlisansında alınan dersler 88 akts’den muaf olmayı sağlıyor, bu da üçte bir muafiyet demek, yani 4 yılın 3 döneminden muaf olunabiliyor toplamda, 2,5 yılda bitiyor gibi görünüyor okul. Acaba o son dönemi de üstten ders alma yoluyla halledip toplam 2 yılda okulu bitirmek mümkün mü, onu öğrenmeye çalışıyorum. Her dönem altı ders görünüyor hukuk ders programında, yani son dönemin altı dersini eğer üstten alıp vermek mümkünse 2 yılda bitebiliyor olması lazım. Ama yaz okulunda üstten ders alınamıyorsa o kötü. Başınızı ağrıttıysam kusura bakmayın, çok teşekkürler yardımcı olduğunuz için.

  • Estağfurullah Halim,

   Sonuçta bildiğim kadarıyla elimden geldiğince üniversite öğrencilerine bilgi vermek için yazıları, deneyimleri paylaşıyorum 🙂

   Yaz okulunda sadece önceden alıp geçemediğin dersleri alabiliyorsun.
   Kredi akts kısıtı vardır her yıl +5 eklenir. O krediler yettiğince üstten ders alabiliyorsun.
   Muafiyet hakkında çıkan yazı yalan da olabilir. Onu en iyi bölüm başkanı veya öğrenci işleri ile de görüşebilirsin. Fakülte sekreteri de yardımcı olabilir sana. Beykent Hukuk’u yazmadan önce bunları liste yapıp Taksim kampüsüne gitmeni ve okulu bitirmen için alman gereken dersleri ve yılı çıkarmanı tavsiye ederim.

 25. Beykent hukuk’u bu şekilde muafiyetle 2 yılda bitirebilmiş birini tanıdınız mı, böyle bir tanıdığınız varsa mail vb. bir iletişim adresi sağlayabilir misiniz, beykent hukuk’ta okuyan herhangi biri de olabilir, çok yardımı olur şahsen benim için çok önemli, çok teşekkürler tekrardan.

 26. Merhaba ben Tv Haberciliği 1.sınıf öğrencisiyim.2.yılımda bölüm değiştirip edebiyata geçiş yapmak istiyorum.Bunu gerçekleştirmem için hangi sınavlara girip,kaç ortalama almalıyım?1.sınıfın ortalaması veya Ösym puanım önemli mi ? Teşekkür ederim 🙂

 27. Tuğba Özgür

  Merhaba ! Ben bu sene Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü hakkında bilgi verebilir misiniz? Yukarıda üniversitenin en iyi bölümlerinden diyerek bahsetmişssiniz. %50 burs ile gelmeyi düşünüyorum. Fiyatlar her sene artıyor mu? Ve her geçen sene sabit fiyatlı mı oluyor? Cevap verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

  • Merhaba Tuğba,

   Gastronomi alanında bizim üniversitesini iyi olduğunu duydum. Her yıl sanırım artış oluyor okul ücretinde. Sabit bir artış mı onu bilmiyorum. Fiyatlar ve artışları için okul ile görüşebilirsin. Ders notların yüksek olur da sınıf birincisi olursan tam bursa çevirebilirsin.

 28. Merhabalar ben yazılım mühendisliği okumayı düşünüyorum aklım da beykent üniversitesi var bilgi verir misiniz bunun hakkında ? %50 burslu düşünüyorum yazılım mühendisliğe dair eğitimi nasıl?

  • Selam Kaya,

   Yazılım mühendisliği eğitimi kimi hocalardan dolayı iyi iken kimi hocalar gereksiz zorluyor.

   Ama geçen yıldan beri eski hocalardan bir kaçını yollayıp başka ünilerden yeni hocalar aldılar. Marmara, YTU dan gelen hocaların çok iyi ders öğrettiğini duydum. Bizim hocalarımızdan da iyi hocalar var.

   Başka seçeneklerin varsa onlarla Beykent in müfredatını karşılaştır derim. Beykentte mobil dersi de var android programlama giriş seviyesi gösteriliyor.

   Tabii her zaman dediğim gibi önemli olan okul esnasında kendini geliştirip staj yapman 😀

 29. Merhaba bu sene bende Beykent’e geçmeyi düşünüyorum. Beykent ile Yeditepe arasında kaldım. Beykent konum olarak Yeditepe’den daha iyi tabiki ama eğitim olarak bakıyorum hangisi daha iyi bilemiyorum. Şuan x özel üniversitesinde hazırlıktayım bölümüm mimarlık yazın merkezi yatay geçiş açılınca başvuru yapıcam ama sana bir danışmak istedim. Sence Beykent mimarlık nasıl ? Yoksa direk Yeditepe mi iyi ?

  • Selam Okan,

   Konum olarak dediğin gibi yeri daha iyi.

   Beykent Üniversitesinin Mimarlık bölümü hakkında pek bir bilgim yok. Ama çevremden duyduğum kadarıyla aktif olarak çalışıyorlar. İyi eğitim veriliyormuş gibi duruyor. Bence müfredatlarını karşılaştırmalısın öncelikle. Hangisi daha iyi gibi duruyor. Sonrasında hocaları da karşılaştırırsan iyi olur. Bir de hocaları vs netten araştırmanı tavsiye ederim. Orda iyi kötü her şey yazar. Eğer ders ve hoca kriterleri hemen hemen aynıysa o zaman Beykent ‘i fiyat performansı açısından tavsiye ederim 🙂 sonuçta daha ucuzdur Yeditepe’den.

 30. Merhaba, bu sene beykent üniversitesinde hukuk bölümünğ tercih etmek istiyorum. Bazı sebeplerden dolayı okulu en azından 3 yılda bitirmem şart. Okulun yönetmeliğine baktım ancak yıl içinde şu ortalamayı yakalarsanız ekstradan şu kadar kredi alabilirsiniz gibi bir bilgiye rastlamadım. Sadece yaz okulunda 12 kredi veya 3 ders alabilme imkanının olduğunu gördüm. Hemen hemen tüm okullarda belli bir ortalamayı yakalayınca bir dönemde 12 krediye kadar fazladan kredi alma opsiyonu bulunuyor. Beykent hukuk fakültesinde böyle bir imkanım olabilir mi acaba, yanıtlayabilirseniz sevinirim.

  • Selam Burak,

   Beykent üniversitesinde 3 yılda okulu bitirebiliyorsun. Ortalama 2.5 veya 2.8 olmalı. Belirli akts kısıtın var her dönem. O kısıta kadar ders alabilirsin. Ama ortalamana göre daha da fazla akts vs verme işlemi yok diye biliyorum.

   En net ve sağlıklı bilgiyi okulu arayarak alabilirsin. Ama 3 yılda okul bitiyor. Yeter ki derslerden geç 🙂

 31. Selam ben Esra. Dün ygs sınavına girdim 😀 Hesaplarıma göre Beykent Bankacılık ve Finans bölümü ingilizce ve tam burslu olarak tutuyor. Rica etsem ingilizce hazırlık kısmı için ve tam burs nasıl oluyor neler ücrete dahil veya değil bilgi verebilir misiniz çünkü okulun kendi sitesinde tam bursla alakalı tatmin edici bi yazı bulamadım

  • Selam Esra 🙂

   İngilizce hazırlık diğer ünilere göre daha kolay oluyor Beykent te. İng altyazılı dizi film izleme, biraz derslere çalışma ile rahat geçillir. Hatta ara dönemde direk bölüme 2. dönemden başlama imkanı veriyorlar. Ara dönemdeki sınava kadar çalışıp kazanırsan direk 1. sınıf 2. dönemden bölüme başlıyorsun.

   Tam bursta sadece okul bölüm masrafı karşılanıyor. Yemek, yol, kitap masrafın gene senden çıkacak. Anlayacağın gene tatmin edici bir tam burs paketi değil 🙂

   Ama tam burslu girdikten sonra 2. sınıftan itibaren çap yaparsan çap bölümünden de burslu olacaksın. Yani bedava okumaya devam 🙂 ama ana bölümün bittikten sonra çap bölümünü bitirmene sana 1 yıl veriyorlar. O yüzden çok da seni zorlamayacak bir bölümde yaparsan çift diploma ile mezun olabilirsin.

 32. slm bende bu sene piskoloji istiyorum ücretli, lys denemelrimde olur gibi duruyor ilk sıralara yazsam gelirmi bu sene yıllık ücret ne kadar ve hazırlık sınıfı varmı piskoloji için varsa zorunlumu. hazırlık içinde ekstra ücret isteniyormu şimdiden teşekkrler

  • Selam Sevda,

   Ücretli olan kısımlarda sıralamada gelmese bile Beykent üniversitesiyle iletişime geçtiğinde ek yerleştirmelerde alıyorlar diye duymuştum. Büyük ihtimalle sıralamada gelir ama gelmez ise okulla direk iletişime geçebilirsin.

   Yıllık ücretler 2014 yılında 18bin civarıydı sanırım tam bilgim yok. Ama siteden araştırınca 22.325 TL olduğu yazıyor : http://www.beykent.edu.tr/ogrenci+isleri/burslar+ve+ucretler/lisans-program-ucretleri
   Bu ücret yıllık oluyor hazırlıkta da bu ücret üzerinden taksitlendiriliyorsun. Ama kesin net bilgiyi okula gelerek de alabilirsin veya okulu arayarak da alabilirsin. Okula gelirsen hem kampüsü görmüş olursun 🙂 sonradan pişman olmamak için hem gel okulu gör hem yol durumuna da bakmış olursun.

 33. Merhabalar ben bu sene mimarirrstorasyon beykrnti tercih etmek istiyorum ama egitiminden korkuykrum.bana yardimci olur musunuz?

  • Merhabalar,

   Mimarlık bölümünün iyi ve hocaların da sıkı olduğunu duydum. Ama restorasyon ile ilgili dersler hakkında bilgim yok. İstersen okulu ziyaret edip hocalarla kendin görüşebilir ve bölüm başkanına da sorular sorabilirsin. Hem okula geldiğinde öğrencilerden de bire bir fikir alışverişi yapabilirsin.

 34. Ben de bir tam burs YBSli olarak söyleyeyim. burayı seçtiğim güne lanet okuyasım geliyor. okumuyorum o ayrı konu 😛 Ama beykente gelmek isteyenlere tavsiyem: sözel bir bölümde okuyacaksanız ve evinize de yakınsa gelebilirsiniz, masrafınız azalmış olur. Diğer türlü lütfen gelmeyiniz. Çok rica ediyorum, ben yandım siz de yanmayın. Beykent’in her sene azalan ÖSYS puanlarına bakarak kalitesi hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Adamlar alışveriş merkezi dikiyorlar okulun yanına (Beylikdüzü). Ama bilim namına hiçbir şey görmedim.

  • Ahmet,

   Tespitlerin çok doğru 🙂 Ne yazık ki öyle. Beykent yönetimi üniversiteyi ticaret işi olarak görüyor, tabii bizi de müşterileri. Mezun olduğum üniden bu şekilde bahsetmek istemezdim ama ne yazık ki şartlar böyle. Biz yandık başkaları yanmasın.

   Tekrar teşekkürler.

 35. Öncelikle Merhaba☺️
  Ya üniversite kötü kötü diyorlar ama bana kalsa öğrenci de aslında iş bitiyor. Geçen instagram da gördüm okudum da Beykent kendine gel esrar içen kız mı dersin alkol içen mi dersin gelmeyin Buraya aklı olan gelmesin. Aynen böyle yazılmıştı şimdi burada bakılınca okulun ne suçu var iş öğrenci de bitiyor her üniversitenin kötü durumu vardır zaten4/4 olacak diye bir şey yok. Ben en önce Bahçeşehir ÜniversitesiPsikoloji okumak çok çok istiyordum hayali ile yatıp kalktım ama Dilin İngilizce olması ve baktığım da çok çok zor olması gözümü korkuttu. Yapan vardır ama ben zorlanırım diye Beykent gelmek istiyorum Psikoloji Kulübü bakıyorum hep aktifler internetten de takip ediyorum. Beykent Psikoloji öneriyor musun. Akademik kadro olarak da bauden çok çok iyi. Konum olarak bau iyi ama herşey Deniz Boğaz manzarasında bitmiyor kendini geliştirmekte lazım. Cevap bekliyorum da sizden öneriyor musun Psikolojiyi senden duymak istiyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim cevap içın 🙂

  • Selam İrem 🙂

   Dediğin gibi her şey öğrencide biter. Ama öğrencinin 4 yıllık gelişimini etkileyen en önemli etkenler okul ve hocalardır. Beykent ‘in nitekim iyi hocalarının olduğu kadar kötüleri de var. Kötü hocadan kastım öğrencilere değer vermeyen, ders öğretmeyen, slaytı okuyup geçmenin yanı sıra az not vererek öğrencilerin dersten daha da nefret etmesini sağlayan hocaları kast ediyorum.

   Beykent Psikoloji’de okuyan bir arkadaşım memnun gibiydi. Açıkçası hatırlamıyorum hocalar ve dersler hakkındaki yorumunu. Ama sen en iyisini yaptın üniversite seçeneklerini karşılaştırarak. Etkinlik vs kulüpler yapmaya çalışıyor. Beykent ‘e girersen dikkat etmen gereken tek nokta idari kısmıdır. Verdiğin dilekçelerin takibinden tut da ders kredilerinin sayılmasına ve mezuniyet hesaplamasına kadar hepsine özen gösterip üstünde durman lazım. Beykent de sorun bu yönden çok çıkıyor.

   Bir de yeni bir haber 2015 de YÖK’ün aldığı bütünleme sınavlarının kaldırılması kararına Beykent 2016 – 2017 eğitim öğretim yılında geçiyor. Her öğrenci illa büt e kalacak diye bir kural yok ama büt öğrenci için çok önemlidir. Gideceğin ünilerde buna da dikkat etmeni öneririm. Bütünleme, tek ders sınavı ve yaz okulu öğrencilerin hakkıdır.

 36. Öncelikle merhaba ben beykent üniversitesi işletme öğrencisiyim 1 Senem bitti kurum içi geçiş ile psikolojiye geçmek istiyorum ortalama ile ortalamam 3.5 geçiş yapabilir miyim aynı Zaman da derslerde %80 uyumluluk gerekiyormuş işletmenin psikoloji ile 9 ortak dersi 4 farklı dersi var kurum içi geçişim kabul olur mu? Teşekkürler..

  • Merhaba İrem,

   Kurum içi yatay geçişte 2014 yılına kadar 3 ortalama yeterli bulunuyordu. Arttırmadılarsa senin 3.5 puanın yeterli de fazla bile kalıyor.
   Ders uyumluluğu konusunda bilgim yok ama. En iyisi her iki bölümün bölüm başkanları ve öğrenci işleri ile görüşmen.

   • Okul kurum içi geçiş için 2.30 u ve üstünü kabul Ediyor benim ki 3.05 geçiş olur mu sence

 37. Okul kurum içi geçiş için 2.30 u ve üstünü kabul Ediyor benim ki 3.05 geçiş olur mu sence

 38. Hocam makine mühendisliğinde ders geçme koşulu nedir ? Final barajı , çan vs bahsedebilir misin ?

  • Selam Burak 🙂

   Makine mühendisliğinde okuyan bir arkadaşım vardı. Final ve vize dahi barajlar bayaa düşük. Hocası zor soran ve her derse gelen öğrencilere özen gösteren bir hocaydı.

   Bunun dışında laboratuvarı olmadığı için Işık veya İTÜ nün lablarını kullandıklarını biliyorum en son. Fazla bir fikrim de yok açıkçası 🙂 Okulu arayıp veya Ayazağa kampüsü ziyaret edip hocalarla ve özellikle bölüm başkanı ile görüşürsen daha iyi olacaktır. Tüm sorularının yanıtını ve bölüm derslerinin işlenişi hakkında daha net ve doğru bilgiler vereceklerdir.

 39. merhaba sosyoloji (ingilizce) bölümüne gelmeyi düşünüyorum. Beykentli olmak bana bölümü okurken ya da mezun oldugumda hangi imkanları saglayacak ? Yüksek lisans yapma olanakları nedir? tam burslu girdiğimizde yüksek lisans ücreti öder miyiz ? kısaca bahseder misiniz ? 🙂

  • Selam Gözde 🙂

   Beykent li olmak üniversite adı adına sana pek bir şey kazandırmaz. Ama senin 4 yıl boyunca kendini geliştirmen ve hocalarınla arandaki bağ sana pek çok şey kazandıracaktır 🙂 bunun dışında yüksek lisans imkanı çoğu bölümde var diye biliyorum. Lisansa burslu girmen yüksek lisans için de burs oluşturmuyor. Ama Beykent öğrencisi olacağın için yüksek lisansa direk geçiş hakkı kazanıyorsun. Ama gene yüksek lisans bursu için hocalarla ve okulla görüşmen en iyisi. Özellikle lisans ve yüksek lisans bölüm başkanınla konuşursan daha net ve doğru cevaplar alabilirsin 🙂 Bu arada yüksek lisans bölümleri genelde Taksim ve Beylikdüzü kampüsünde toplanmış durumda. Yüksek için kampüsü de sorabilirsin. Ama lisans bölümlerinin hepsi zaten Ayazağa kampüsünde, onu biliyorum 🙂

 40. Merhaba , hazırlık hakkında ne düşünüyorsunuz acaba? isteğe bağlı almalımıyım ? gerçekten etkisi oluyor mu?

  • Merhaba Alp,

   Beykent hazırlık dönemi öğrenci ve hocaya bağlı olarak verimli de geçebilir. Genel olarak hocalar iyi. Kitaplar en son Cutting Edge serisi idi. Ben hazırlık dönemini kendim ing ödevleri ve projelere ağırlık vererek geçirmiştim. Sen de öyle yaparsan öğrenmiş ve yabancı hocalarla sürekli konuşarak pratik yapmış olursun.

   Hem hazırlık dönemi lise sonrası dinlenme, gezme dönemi de olur. Normalde ing seviye tespit sınavından geçemezsen bile Ocak veya Şubat ayında ara dönemde geçiş sınavı yapıyorlar. En kötü ihtimal hazırlık hocaların vs kötü ve senin ing seviyenden daha düşük ise ara dönemde bölüme geçebilme olanağın var.

   Bunun dışında dediğim gibi dinlenme, gezme ve ing pratik yapma şansın oluyor. Senin ing seviyene göre de değişir. Eğer çok iyi veya iyi isen senin kendi çaban ve hocalarınla ekstradan konuşarak faydalı bir dönem haline getirebilirsin 🙂

 41. Makina Mühendisliği hakkın da bilgin varmı

  • Selam Safa 🙂

   Makine mühendisliğinde okuyan bir arkadaşım vardı. Final ve vize dahi barajlar bayaa düşük. Hocası zor soran ve her derse gelen öğrencilere özen gösteren bir hocaydı.

   Bunun dışında laboratuvarı olmadığı için Işık veya İTÜ nün lablarını kullandıklarını biliyorum en son. Fazla bir fikrim de yok açıkçası:) Okulu arayıp veya Ayazağa kampüsü ziyaret edip hocalarla ve özellikle bölüm başkanı ile görüşürsen daha iyi olacaktır. Tüm sorularının yanıtını ve bölüm derslerinin işlenişi hakkında daha net ve doğru bilgiler vereceklerdir.

   • puanim 275 lys.ingiliz dili edebiyat yazmayı düşünüyorum %50 burslu fakülte ayazaga dami bu bölüm hakkinda bilgisi olan

 42. Kütüphanede fısıldayarak da olsa konuşulmaz arkadaşla ders çalışma yeri değildir kütüphane. Keşke her kütüphane görevlisi anlattığınız gibi gerçekleştirse görevini.

  • Selam Semra 🙂

   Evet keşke öyle olsalar. Ama ne yazık ki değil. Beykent’in kütüphanesi de 08:30 – 17:30 arası açık olan ve nitekim tek de arkadaş grubunla da çalışabileceğin bir alan işte 🙂

 43. Seminerci hanım. Size sormak istediğim şey. Endüstri mühendisliği okumak istiyorum %50 bursta kazandım tercihlerimde en başlarda beykent olacak. ama yazdıklarınızı okuyup kararsız kaldım. İmkanları kısıtlı gibi end. okuduktan sonra başka bir yerde yazılım okuyacagım yanı dıyecegım sudurkı ben o okula babasının parasıyla gidip gitmiş olmak için gitmicem lysde başıma gelen şansızlıktan dolayı sonucum düşük ve bir sene daha kaybedemem. yani okumak isteyen için yeterlimidir. Lütfen bir cevap

  • Selam Asu 🙂

   Eğitimin kalitesini üniversitenin ayırdığı bütçe (lab ortamı, eğitim lisanslamalar için..) ve hocaları belirler. Endüstri mühendisliğinin eğitimini bilmiyorum.

   Amacımız iş hayatında iyi bir yer edinip para kazanmak. Bunun için araç olarak kullandığımız üniversiteye giriş için de dediğin gibi zaman kaybetmenin bir anlamı yok. Sen bir üni ye girip beğenmezsen YGS ile başka üni veya aynı ünide başka bölüme geçebilirsin. YÖK bu şekilde öğrencilere imkan sunuyor.

   Zaten öğrencinin başarısının %30 üniversiteye, %20 hocaya ve %50 de öğrencinin kendisine bağlı olduğunu düşünüyorum. Sen hangi üniye girersen gir, öğrencilik hayatın boyunca kendini istediğin kariyer yolunda geliştirmeli, staj yapmalı ve iletişim gücünü yükseltmelisin.

   Beykent dışında düşündüğün diğer üniler neler ? Onlarda burs kazanıyor musun ? Senin için hangisi öncelikli, burslu mu girmen lazım yoksa ne kadar para verilirse verilsin kaliteli eğitimli bir üni mi ?

 44. Banada yardımcı olursanız sevinirim bende bankacılık ve finans tam burslu puanım tutuyor hiç bi bilgim yok tam burslu hakkında bilgi verin tüm 4 sene hepsinimi okul karşılıyor bizden ne alınıyoo bilgilendirirseniz iz sevinirim lütfen

  • Merhaba Hazal 🙂

   100% burs eğitim hayatının 4 yılını kapsıyor. 1 yıl da hazırlık okursan onu da kapsar. YÖK senden 8 yılda okulu bitirme sözü alır o kadar. Bunun dışında kitap, yemek vs için ayrı bir burs yok. Sadece eğitim ücretini karşılar o kadar.

 45. Merhabalar. Siyaset bilimi ve kamu yönetimi düşünüyorum sizce eğitimi hocaları nasıldır ? Ayazağa kampüsü diye biliyorum doğrumudur ? yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

  • Merhaba Melik 🙂 ,

   Evet Ayazağa kampüsünde. Hocalarını ne yazık ki bilemiyorum. Ama dersler hakkında bilgi almak için ve bölüm başkanı ile tanışmak karşılıklı konuşmak için Ayazağa kampüsündeki Konferans Salonunda bulunan tanıtım masalarına gidebilirsin.

 46. Size bir kac sey sormak istiyorum. Nasil Ybs yaninda YM secebildiniz acaba? Cift anadal – yandal kosullarina baktim ama sadece isletme bölümü gözüküyor. Ve Ybs hocalari devamsizlik konusunda cok sertler mi, yoksa anlayisla karsialarlar mi konussam durumum hakkinda bilgi versem vs. Çok tesekkur ediyorum simdiden.

  • Merhaba Aydın,

   2015 yılına kadar farklı fakültelerde çap yapma izni vardı. Ben de ondan faydalanıp iibf fakültesinden ybs ile mimarlık ve mühendislik fakültesinden olan yazılım müh ile çap yaptım. Ama araştırdığın ve dediğin gibi artık çapraz fakültelerde çap yapmaya izin yok.

   Bunun dışında ybs bölüm hocalarının devamsızlıkla ilgili zorunlulukları hocadan hocaya gore değişir. Mesela Finansal Yönetim ders hocası devamsızlığa bakıp zorunlu kılıyor. Ama çoğu hoca öyle değil. Bir de bu 2016 2017 eğitim öğretim yılında hocaların çoğunluğu değişti. Yeni gelen hocalar nasıldır bilemem.

 47. Merhaba ben zeynep bu sene Beykent hukuk %100 burslu yazmayı düşünüyorum sizce yazmali miyim nasıldır bi bilginiz var mı bölümle ilgili? Birde kocaeli üniversiteside tutuyor sizce kocalieye gitmektense Beykent yada maltepeye mi gitmek daha mantıklı? Çok arada kaldım kocaelinin devlet olmasi daha cazip geliyor çünkü özel üniversitesilerin para almak amaçlı dersten bıraktıkları felan yazıyor forumlarda bu bilgi ne kadar doğru ,Beykentte de böyle durumlar var mı?

  • Merhaba Zeynep,

   Hukuk fakültesi beykent üniversitesi taksim kampüsünde. Kocaeli gibi devlet üniversitesi ya da özel üniversite tercihinde senin önceliklerin önemli. Özel üniversitelerde bursu kesmek için sınıfta bırakma durumu var mı bilmiyorum ama beykentte öyle bir durum yok. Devlet üniversitesi veya özel üniversite arasındaki fark da eğitim kalitesinden kaynaklı olur.

   Bence hem Kocaeli hem Maltepe hem beykent ın dört yıllık mufredatlarini karşılaştırmalı ve hocalara bakmalisin. Aynı zamanda beykent üniversitesi ayazağa kampüsünde devam eden tanıtım günlerine gidip bölüm başkanından bilgi alabilirsin.

 48. Merhablar, YBS’de iken nasıl Çap yaptınız acaba Yazılım’dan, fen bölümü olduğu için yapabiliyor muyuz yoksa nasıl mümkün hale getirebiliriz? Bir de devamsızlığa çok dikkat ediyor mu YBS hocaları, yoksa uzaktan’a geçiş yapıp yine çap yapabilir miyim acaba? Şimdiden teşekkür ederim. Bana mailimdende ulaşabilirsiniz.

  • Merhaba Mert,

   2015 yılına kadar farklı fakültelerde çap yapma izni vardı. Ben de ondan faydalanıp iibf fakültesinden ybs ile mimarlık ve mühendislik fakültesinden olan yazılım müh ile çap yaptım. Ama artık çapraz fakültelerde çap yapmaya izin yok.

   Bunun dışında ybs bölüm hocalarının devamsızlıkla ilgili zorunlulukları hocadan hocaya gore değişir. Mesela Finansal Yönetim ders hocası devamsızlığa bakıp zorunlu kılıyor. Ama çoğu hoca öyle değil. Bir de bu 2016 2017 eğitim öğretim yılında hocaların çoğunluğu değişti. Yeni gelen hocalar nasıldır bilemem.

   Uzaktan eğitimle ygs sınavına girilip de mi örgün eğitime geçiliyor bilmiyorum. O konu hakkında da beykent ı arayıp bilgi alabilirsin.

 49. ben seçilmem seçerim

 50. Merhaba ben makine mühendisliği bölümünü kazandım ama ingilizce değil.bu bölümü ingilizce olarak geçiş yapabiliyor muyum ortalamayla ve ya sınavla? Ve birde okulun etrafında devlet yurdu ne kadar uzaklıktadır? Birde okul denildiği gibi kötü bir yerde mi köy falan diyorlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s