Google’ın Türkiye StreetView Panoraması İçin Pilot Çalışması

Bilmiyorum ben mi çok teorici / kuramcıyım ama Yandex’ten sonra Google’ın da Türkiye veya başka ülkelerde sırf haritalarında sokak görüntülerini veya detaylı panoramik / genel görünümlerini yaymak için bu tip çekimler yapmasına kuşkuyla bakmıyor musunuz? 😀 karışık cümle kurmuş olabilirim. Detaylıca açıklayayım.

Gelişen teknolojinin sadece insanlık / toplum faydasına değil de hep istihbarat toplama, ele alma, denetimi sağlamak için olduğuna inanmışımdır. Küresel şirketler bu yolda insanları ikna etmek ve düşüncelerini / projelerini yaymak için de belirli gündelik hayatı kolaylaştırmak için olduğunu dayatırlar. Yandex veya Google’ın yaptığı da bu. Peki bu detaylı, genel görünümlü fotoğraflar ne işe mi yarayacak??

Bu arada yazıyı okurken bir yandan bu şarkıyı dinleyin etki farkını hissedeceksiniz 😀

 

 

İşte burda benim hayal gücüm işin içine giriyor 😀 Bence bu zilyon tane fotoğraf belirli kategorilere ayrılıp veritabanına kaydediliyor. Senaryomuzda kırmızı bültenle uluslararası aranan bir suçlunun fotoğrafı var. Suçlumuzun bulunduğu fotoğrafta da otoyol trafiğinde sadece plakası kapalı bir Nissan Qasqai ve yol şerit çizgileri bulunsun. Uzmanlar bu fotoğrafın nerde çekildiğini anlayamıyorlar. İşte zilyon tane çekilmiş ve yotabyte lar kaplayan bu veritabanımızdaki fotoğrafların hespini pixel pixel ülke-il-adres detaylarıyla kaydedilmiş olduğundan suçlumuzun fotoğrafının adresi milisaniyeler!! içinde belirlenecektir.

Eeee nasıl hayal gücü ama 😀 şaka maka değil. Şu andaki teknolojik gelişmelerin olacağını bundan 20 sene önce söyleselerdi adamı tımarhaneye kapatırlardı ama artık günümüzde TEKNOLOJİNİN SINIRININ HAYAL GÜCÜMÜZLE SINIRLI OLDUĞUNU görmemiz lazım.

 

Bir öngörümü daha söyleyeyim; tükenmeyen batarya yapan parayı kırar köşeyi döner 😀 ciddiyim. Günümüzde tüketim toplumu olup çıktık malumunuz. Bilgisayar bataryaları da içlerindeki sayaç sıfırlanınca, ki bu da ortalama 1 – 1.5 seneye tekabül ediyor, gönderdikleri teknik servis yapılamıyor deyip çöpe attırıyor. Tabii işi gücü sadece tüketim olup sorgulamayan gençlerimizden tutun da yaşlı-kadın-erkek tüm tüketiciler de hemen 150 TL civarında kazıklanıp yenisini alıyorlar. Bu da böyle sonsuz döngüye girip gidiyor. Halbuki her meraklı tüketici bu SeminerciKız gibi eline tornavida alıp o bataryanın içini açmaya çalışsa. Falçatayla denerken falçatanın ucunu kırsa. Veya elinde sıcak hava üflemeli havyası olmadığı için çakmağın aynı etkiyi yaratacağını zannedip denese de plastik içindeki kablolar bir cızırdasa da onu çarpsa, değil mi… İşte merak olmayınca tüm bu zevklerden mahrum oluyorsunuz.

Şaka bir yana tükenmeyen / bitmeyen batarya sayacı yapan yüzyılın mucidi seçilir.

Peki sizin hayal gücünüz ne kadar? Gelecek teknolojide neleri görmek veya daha da önemlisi NEYE İHTİYACINIZ OLABİLECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORSUNUZ.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s