Tarayıcıda SSL Hatası ve Microsoft Sysinterals

Evet gençler benimde siftah bir konuda yaptığım hata. Chrome’da ağdan kaynaklı SSL Hatası ile herhangi bir siteye giremediğinizde sorun tarayıcı ayarlarında sertifika hatalarını görmezden gelmediği için 😀 tabii Türkçe’si olunca pek de anlamlı olmadı.

–ignore-certificate-errors

Adresten Microsoft Windows SysInternals’ı indirin. Sysinternals microsoft dışından 2 yazılımcının windows sistem yazılımları yazdıkları şirketin adı. Kullanışlı araçları biraraya getiren komple bir yazılım paketi olarak Microsoft sonraları firmayı tabii ki satın aldı 😀

Sistem yöneticinizin verdiği tüm izinler, uygulama ayarlarının bulunduğu AccessChk, Autologon, Ctrl2Cap, DiskView, Disk Usage (DU), LogonSessions, PageDefrag, ProcessExplorer, PsLogList, PsPasswd, RegMon, RootkitRevealer, TCPView, VMMap, ZoomIt gibi bir sürü aracı barındıran bu paket program her işinize yarayan cinsten.

SSL Hatası sorunumuza gelirsek indirdiğiniz Sysinternals programın içindeki procexp.exe yi çalıştırıp içinde SSL hatası veren tarayıcınızı bulun. Çift tıklayıp açılan pencerede Strings sekmesine gelin. SSL hatası büyük ihtimalle dediğim gibi sertifikadan kaynaklı bir hatadır. String sekmesinden göreceğiniz üzere ignore-certificate-errors değişkenini true yapıp tarayıcının ssl sertifikalarına izin vermesini sağlıcaz. Bunun için tarayıcının kısayol ikonunda özelliklere girip (alt+enter) hedef kısmında

                           “C:\Program Files (x86)\google\Chrome\Application\chrome.exe” –ignore-certificate-errors   yazmalıyız. Bu şekilde tekrar açacağınız tarayıcıda hata olmadığını görürsünüz.

AccessChk v5.11: AccessChk bir komut satırı aracıdır. dosya, kayıt defteri anahtarları, uygulama, obje yöneticisi objeleri için etkili bir izinler ve güvenlik tanımları aracıdır. Windows 8 uygulamaları için yeni tanımlar barındıran bu yeni sürüm ayrıca bazı program hatalarını düzeltiyor.

Procdump v6.0: Procdump gelişmiş bir uygulama memory dump yakalama aracıdır. CPU, bellek kullanımı, performans değerleri ya da istisnai durumları tetikleyici olarak algılayabilir ve o an hafızadaki verileri yakalayıp hatır edebilir. Yeni 6.0 sürümü birden çok filtre ekleme, hizmet ismine göre işlem ekleme, mesaj metni ve JScript istisnasına göre gösterip filtreleme özellikleri ekleyen büyük bir gelişmedir.

RAMMap v1.22: RAMMap fiziksel hafızanın farklı boyutlardaki kullanımını bölerek gösteren bir grafik araçtır. Bu yeni sürüm cache belleğe atılmış dosyaların isim uzunluklarından kaynaklanan çökmelerin önüne geçmektedir.

Strings v2.51: Strings yeni güncelleme sayesinde gömülü Unicode ve ASCII bölümlerini yazdıran bir komut satırı uygulaması olarak daha önce soruna yol açan program hatalarından arındırılmıştır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s