Android Görsel Uzantısını Bulma

Merhaba arkadaşlar bu yazıda android galerideki görselin yada seçilen uri den  görselin uzantısını androidde MIME_TYPE ile bulan kodu göstericem.

Cursor cursor = getContentResolver().query(selectedImageURI, projection, null, null, null);
cursor.moveToFirst();
int columnIndex = cursor.getColumnIndex(projection[1]);
String imageExtension = cursor.getString(columnIndex);

Koddaki selectedImageURIcontent://com.android.providers.media.documents/document/image:34 şeklinde gelen bir uri olacaktır. Tabii ki emülatör kullanıyorsanız benim gibi 😀  ama android cihazda da aynı tipte veri gelir. Gördüğünüz üzere gelen uri de jpeg, jpg, gif veya png gibi bilgi söz konusu olmadığı için string.substring(string.indexOf(“image”)) gibi string veriyi ayırma şeklinde yapamazsınız.

projection : { android.provider.MediaStore.Images.Media.DATA, MediaStore.MediaColumns.MIME_TYPE } şeklinde bir diziyi içerir. Bize gerekli olan projection dizisinin 1. dizinidir, MIME_TYPE. Image.Media.DATA bizim android cihazımızdaki görsellere ulaşmamızı, MIME _TYPE da uzantısına ulaşmamızı sağlar.

int columnIndex’te görsel içeriği olan “content://com.android…” string urisinin cihazdaki adına ulaşıyoruz. Sonraki satırdaki int değere sahip olan uzantıyı string e çevirip imageExtension ismindeki String tipindeki değişkenimize atıyoruz.

Bundan sonra isterseniz log da yazdırın kendiniz debug yaparken görsellerin uzantılarına bakarsınız isterseniz Toast ile kullanıcının seçtiği görselin uzantısı bilgisini kullanıcıya verin. Size kalmış, kolay gelsin gençler ;D

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s