ICT Zirvesinin Ardından

Daha önce de blogum da duyurduğum ICT Bilişim Zirvesi 24 Eylül’de Haliç Kongre Merkezi’nde başlayıp 3 gün sürmüştü. Açıkçası yapılan onca tanıtıma ve tantanaya, reklama yakışmayan bir teknolojik zirve oldu.  İsim veremediğim aldığım usta isimlerden yorumlar da aynı şekildeydi : “Tantanası kendisinden daha iyi bir zirve”. Bu şekilde düşünülmesinin sebebi de çoğu oturumda kişilerin kendi şirketlerinin tanıtımını ve reklamını yapmalarıydı.  Tüm bunlara rağmen programa baktığınızda reklam içeren oturumların yanı sıra şirketlerin CTO, Danışman veya Teknoloji Geliştirme Bölüm Müdürlerinin katıldığı paneller daha başarılıydı.

 

ICT Panel Oturumları

 

MIS – Turkey (Yönetim Bilişim Sistemleri Türkiye) grubu Bilişim Zirveleri Organizasyon Ekibi olarak gittiğimiz zirvede görevli olduğumuz için tü oturumlara katılma, katıldığımız oturumlarda sonuna kadar kalma şansımız yoktu. Ama en azından Büyük Veri, Mobil İş, E-Ticaret, Akıllı Şehir İstanbul Forumunda bulunma ve KoçSistem, IBM standlarını gezme fırsatımız oldu.  Katıldığımız bazı oturumlardan aldığımız bazı notları aktaracak olursak;

 

** Akıllı Şehir ile yüzeylerin akıllanması sağlanacak.

** Günümüzde markaların geliştirdiği uygulamalar, giyilebilir teknolojileri (Samsung Gear – saat, Google Glass – gözlük, On Beat – kulaklık, The Hub – ceket) ile arkamızda bıraktığımız verileri değere dönüştürmektedir. (Ferruh Gürtaş – Intel EMEA Kurumsal İlişkiler Müdürü)

** Girişimcilik olmadan inovasyon (yenilik) olur mu, inovasyon olmadan girişimcilik olur mu?

** Büyük veri 21. yy nin petrolü mü?

** Harvard’ı değil de Google’ı terk edenler iş kuruyor.

** Günümüzde gelişen teknoloji ile gençleri kazanacak şekilde iş yapmamız gerekir.

Genelde zirveye katılan yurt içi-dışı iş adamları ve yazılım uzmanlarının, CTO’ların verdiği ortak mesaj;  daha hızlı, basit bir şekilde, her geçen gün büyüyen verileri optimum (en iyi, uygun) şekilde ve daha az maliyetle analiz edip karar destek sistemlerine katmaktır. Her zamanki gibi anahtar kelimelerimiz : daha hızlı, basit, daha az maliyetli bir şekilde işleri yürütmek, verileri daha anlamlı hale getirerek en doğru kararları alabilmek.

YBS – Türkiye grubu olarak TBD İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Levent Karadağdan aldığımız destekle sektörün önde gelen danışmanları, yazılım uzmanları, CTO ve CEO’ları ile röportaj yapma imkanımız oldu. Röportaj yaptığımız isimlerden bazıları :

  • Kerem Özdemir – Fortune Editörü
  • Nedret Seçkin – Doğuş Grubu Pazarlama Yöneticisi
  • Aykut Seyrek – İTO Bilişim Teknolojileri Atölye Şefi
  • Murat Özer – Deutsche Messe & CNR Expo Genel Koordinatörü
  • Deniz İlkay Tiryakioğlu – DT Mobil Teknolojileri Genel Müdürü
  • Hakan Erdoğan – Limango IT Direktörü…

Videoya aldığımız röportajları en kısa zamanda düzenleyip sizlerle de paylaşacağız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s